Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve diyetetik, sağlıklı yaşam için gerekli olan besinleri ve besinlerin insan vücudundaki işlevlerini inceleyen bir bilim dalıdır.
Beslenme ve Diyetetik

Son Güncelleme Tarihi 27.05.2024 17:50:45

Beslenme ve diyetetik, sağlıklı yaşam için gerekli olan besinleri ve besinlerin insan vücudundaki işlevlerini inceleyen bir bilim dalıdır.

 

Beslenme ve Diyetetik Nedir?

Beslenme ve diyetetik, sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bir bilim dalıdır. İnsanların yaşam boyu beslenme ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olmak için beslenme ve diyetetik bilgileri ve uygulamaları kullanılır. Beslenme ve diyetetik, beslenmenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırır. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri ve besinlerin vücuttaki işlevlerini inceleyerek, sağlıklı beslenmenin nasıl sağlanabileceğini belirler. Beslenme ve diyetetik, sağlıklı beslenmenin teşvik edilmesi ve uygulanması için çeşitli programlar ve hizmetler sunar. Bu programlar ve hizmetler, bireysel beslenme danışmanlığı, beslenme eğitimi, toplu beslenme hizmetleri ve araştırmayı içerir.

Beslenme ve Diyetetik Hangi Hastalıklara Bakar?

Beslenme ve Diyetetik, genel olarak sağlıklı beslenmeyi teşvik eder ve bireylerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Bu alan, bir dizi sağlık durumu ve hastalığın yönetimi veya tedavisi için de önemli olabilir.

 

Beslenme ve Diyetetik, şu hastalıkların yönetimi üzerine odaklanabilir:

  • Metabolik Hastalıklar: Diyabet gibi metabolik bozukluklar, beslenme ve diyetetik müdahale gerektirebilir.
  • Kardiyovasküler Hastalıklar: Hipertansiyon, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol gibi durumlar için beslenme de önemli bir faktördür.

  • Obezite: Obezite tedavisi ve kilo yönetimi, beslenme ve diyetetik profesyonelleri tarafından desteklenebilir.

  • Gastrointestinal Hastalıklar: Çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı gibi bağırsak sağlığıyla ilgili durumlar.

  • Kanser: Kanser tedavisi sürecinde beslenme desteği, kilo koruma veya kaybını önleme amacıyla diyetetik müdahale gerekebilir.

  • Yeme Bozuklukları: Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza gibi yeme bozukluklarının tedavisinde beslenme ve diyetetik uzmanları önemli bir rol oynayabilir.

  • Pediyatrik Hastalıklar: Çocuklarda gelişim, büyüme ve özel beslenme gereksinimleriyle ilgili durumlar.

  • Romatolojik Hastalıklar: Romatoid artrit gibi iltihabi romatolojik hastalıkların yönetimi.

Liv Hospital'de Beslenme ve Diyetetik alanında çalışan profesyoneller verdiği tanı ve tıbbi tedavi ile yaşam kalitesinizi artırmak için sizleri beklemektedir.

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow