liv sağlık köşesi

Akciğer Kanserlerinde Robotik Cerrahi

Oluşturma Tarihi: 01.10.2019 13:14 | Son Güncelleme: 21.12.2021 09:46

Genel Bakış

Dünyada kanser ölümleri arasında ilk sırada yer alan akciğer kanseri tedavisinde, gerek cerrahi gerekse de ilaç tedavilerindeki yeni gelişmeler hastaların iyileşmesine katkı sağlıyor.

Akciğer Kanserlerinde Robotik Cerrahi Tedavisi

Akciğer kanserleri günümüzde hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok öldüren kanser türüdür. Akciğer kanseri kuşkusu olduğunda, radyolojik ve girişimsel yöntemlerle tanı konulur. Sonra hastalığın yaygınlığını saptamak ve tedavi seçeneklerini belirlemek için evreleme yapılır. Evreleme, bilgisayarlı göğüs tomografisi (BT), tüm vücut PET/BT, beyin MR ve gerekirse biyopsilerle yapılır. Hasta cerrahiye uygunsa bir sonraki aşama, hastanın bu ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağının değerlendirilmesidir. Solunum fonksiyonları, kalp rezervi ve diğer eşlik eden hastalıklar açısından hasta değerlendirilir. 
“Videotorakoskopik yöntemler” ve “robotik cerrahi” ile akciğer kanseri ameliyatları artık daha az travmatik ve daha güvenli olarak yapılıyor. Bu yöntemlerle, hastalar daha büyük ameliyatları, açık ameliyatlara göre daha iyi tolere edebiliyor ve daha kolay iyileşebiliyor.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde