liv sağlık köşesi

Bu Önerilere Uyun, Regl Ağrısından Kurtulun

Genel Bakış

Regl ağrısı kadınların korkulu rüyası. Kadınların büyük çoğunluğu bu dönemi ağrılı geçiriyor. Birçok kadın regl ağrısını dayanılmaz olarak tarif ediyor. Şiddetli karın ağrısına bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler de eklenince kadınların iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileniyor. Kadınların regl ağrısına mahkum olmadıklarını söyleyen Liv Hospital Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Başak Güler ağrıyı hafifletmek için önerilerde bulunuyor. Op. Dr. Başak Güler “Hangi tedavi yönteminin seçileceği konusunda mutlaka doktor tavsiyesi alınmalı. Kişiye özel planlama yapılmalı” diyor.

Regl Ağrısını Hafifletecek Öneriler

  • İyi beslenme ve bunun regl döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. En az 2 ay az yağlı ve sebze ağırlıklı beslenenin, adet ağrısının azalmaya başladığı göreceksiniz.
  • Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar
  • Günde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketin, hiç tüketmeyenlere göre daha az adet ağrısı yaşayacaksınız.
  • Hafif ağrılarda karnın alt kısmına sıcak su torbası ile sıcak uygulayın, rahatlama egzersizleri de yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.
  • Şiddetli ağrılarda ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir. 
  • Doğum kontrol hapları da adet ağrısını belirgin şekilde azaltır; adetlerde düzen sağlar.
  • Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler yapılabilir
  • Ağrıyan bölgenin altına ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir. 
  • Vitamin takviyeleri adet döneminizin az ağrılı geçmesini sağlayabilir. B vitaminlerinden özellikle B1 ve B6 alanlarda, balık yağı takviyesi (omega 3) alanlarda, adetten hemen önce ve adetin ilk üç günü E vitamini kullananlarda, adetten beş gün önce yüksek doz D vitamini alanlarda, magnezyum takviyesi kullananlarda adet ağrısının belirgin düzeyde azaldığı yapılan çalışmalarda gösterilmişti

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde