liv sağlık köşesi

En Sinsi 4 Damar Hastalığı

Oluşturma Tarihi: 21.10.2022 16:13 | Son Güncelleme: 21.10.2022 16:13

Genel Bakış

Vücudumuzun yaşam kanalları olan damarlar kanı, kalpten dokulara ve organlara taşır. Sürekli bir çalışma halinde olan damarlar çeşitli nedenlerden dolayı fonksiyonlarını kaybederek tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Liv Hospital Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk en tehlikeli 4 damar hastalığından bahsetti.

Derin Ven Trombozu Nedir?

Vücuttaki derin bir vende oluşan kan pıhtısıdır. Sıklıkla bacak toplardamarlarında meydana gelir. Karın içi toplardamarlarda ve gövdenin altı ile bacakların kirli kanını kalbe taşıyan ana toplardamarda da görülebilir. Genelde bacakta ani başlangıçlı şişlik, ödem, ağrı, kızarıklık, gibi şikayetler görülür. Uzun süre hareketsiz kalan meslek gruplarında ve kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlarda daha sık görülür. Kadınlarda gebelik dönemleri ve doğum kontrol hapı kullanımı da riskler arasında yer alır. Tanı renkli doppler ultrasonografi ile konulur. Yerleşimine, hastanın durumuna, genel özelliklerine ve şikayetlere göre tedavi belirlenir.
 

Akciğer Embolisi Nedir?

Derin bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının oluştuğu yerden koparak akciğer atardamarını tıkamasıyla oluşur. Ani başlangıçlı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile belirti veren akciğer embolisi, bacaktaki pıhtıdan kopan parça ya da parçaların, boyutuna göre akciğer atardamarının ana gövdesinde, dallarının bir veya birkaçında tıkanmaya sebep olarak nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam çıkarma gibi şikayetlere sebep olabilir. Oldukça ciddi boyutlara (ölüm gibi) ulaşabilir.
 

Aort Anevrizması Nedir?

Karın bölgesindeki en büyük atardamar olan aort damarının normalin 1,5 kat çapına kadar genişlemesi ve balonlaşmasıdır. Herhangi bir belirti vermediği için başka nedenlerle yapılan tetkikler sonucunda ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür. Günümüzde ameliyatsız girişimsel yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.
 

Şah Damar Tıkanıklığı Nedir?

Halk arasında “şah damarları” olarak bilinen karotis arterleri, boynun her iki yanında yer alan ve beyne oksijence zengin kanı ulaştıran damarlardır. Beynin ve yüzdeki, boyundaki ve saçlı derideki dokuların kan dolaşımının önemli bir bölümü bu şah damarları aracılığı ile sağlanır. Vücuttaki her atardamarda olduğu gibi şah damarlarda da aterosklerotik (damar sertliği) sürece bağlı olarak daralma ve tıkanma riski bulunur. Şah damar tıkanıklığında hedef organ beyin olduğu için hastalığın olası sonuçları ve komplikasyonları çok ciddi olur. Tanısında doppler ultrasonografi, ilaçlı tomografi ve anjiografi bulunan şah damar tıkanıklıklarının tedavisinde ilaç ile takip, stent takılması ve ameliyat gibi yöntemler bulunur.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde