liv sağlık köşesi

İlişkiler Kalp Sağlığını Etkiliyor

Oluşturma Tarihi: 24.06.2022 09:04 | Son Güncelleme: 24.06.2022 09:06

Kadın-Erkek İlişkileri Kalp Sağlığını Etkiliyor 

Yüzlerce yıl önce "Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz." diyen Sokrates’in haklılığı kanıtlandı. Araştırmalara göre mutlu bir evlilik, huzurlu bir ilişki yaşamak ömrü uzatıyor, kalp krizi riskini azaltıyor. Bunun yanında eşini aldatan erkeklerin de kalp krizi riski, sadık eşlere oranla yükseliyor. Kalp krizi riskini arttıran bir diğer faktör ise, ayrılıklar ve boşanmalar. Araştırmalara göre ayrılık sonrası, kadınlarda aynı yıl, erkeklerde ise bir sonraki yıl kalp krizi riski artıyor, geçen yıllar içinde de bu risk azalıyor. Her duygudan etkilenecek kadar hassas olan kalbimiz ile ilgili araştırmaları Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Kahveci anlattı…
 

Mutlu Bir İlişki ve Evlilik Ömrü Uzatıyor

2019 yılında yayımlanan bir araştırmada yaşı 50’nin üzerinde olan 4400 çift, 8 yıl takip edilmiş. 8 yılın sonunda, katılımcıların yaklaşık yüzde 16'sı hayatını kaybetmiş. Çoğunluğu erkek olan hayatını kaybedenler, hayatta olanlara göre daha yaşlı, daha az eğitimli, daha az varlıklı, daha az fiziksel olarak aktif ve daha kötü sağlık durumunda oldukları görülmüş. Ayrıca daha düşük ilişki tatmini, daha düşük yaşam doyumu ve daha düşük yaşam doyumu bildiren bir eşe sahiplermiş. Hayatını kaybeden katılımcıların eşlerinin, 8 yıllık gözlem süresi içinde, halen yaşayan katılımcıların eşlerinin bile vefat etme olasılığı, eşi ölmeyenlere göre daha yüksek olduğu saptanmış. 
Sonuç olarak;  partner yaşam memnuniyetinin/tatmininin sağlık ve uzun ömür için önemli sonuçları olabileceğini gördük. 
 

İlişkilerin ve Evliliklerin Kalp Sağlığı Üzerine Etkisi

Yapılan bir başka araştırmada olumsuz (negatif) bir ilişki içinde olanların 12 yıllık takipte koroner olay geçirme olasılığının yüzde 34 daha fazla olduğunu görüldü.
Diğer bir araştırmaya göre ise, kalp krizi geçirildiğinde ölme riski, hiç evlenmemişlerde 1.7 kat, yeni boşanmış çiftlerde 1.7 kat ve eşini kaybedenlerde 1.3 kat arttığı ortaya çıktı. Evli olanlarda bu risk çok daha az.
 

Aldatma Kalp Krizi Riskini ve Ölümü Artırıyor

Genel olarak cinsel ilişki, kalp için çok güvenli hatta faydalıdır. Ancak bazı insanlar cinsel ilişki sırasında kalp krizi veya ani kalp durması nedeniyle hayatlarını kaybederler. Ve bu insanların neredeyse tamamı, tanıdık olmayan bir çevrede, daha genç kadınlarla eşlerini aldatan yaşlı evli erkeklerdir.
Otopsi çalışmalarında, cinsel birliktelik sırasında ölen insanların yüzde 82 ile yüzde 93'ünün erkek olduğu ve yüzde 75’inin evlilik dışı cinsel aktivite sırasında olduğu saptandı. Çoğu vakada, eşini aldatan erkeğin ölümü, daha genç bir partnerle tanıdık olmayan bir ortamda ve/veya aşırı yiyecek ve alkol tüketiminden sonra meydana geldi.
 

Duygusal Faktörler Kalp Krizine Yol Açıyor 

Bu merak edilen konuyu, Columbia Üniversitesinden araştırmacılar daha önce yapılmış bilimsel araştırmaları toparlayarak analiz etmişler. Sonuç olarak da kalp krizi riskinin, öfke ile 3.1 kat, endişe/kaygı ile 1.6 kat, yas/kayıp ile 21 kat, ve depresif duygu durumu ile 2.5 kat artığı görülmüş. Bu tetikleyiciler de damarlarda direnç artışı, büzüşme ve pıhtılaşmada artışa neden oluyor ve kalp krizine yol açıyor.
 

Ayrılık Acısı Kalbi Vuruyor 

Partnerlerin birbirinden ayrılması kalp krizi riskini artırıyor.  Danimarka’da 2.5 milyon kişinin kayıtları incelenerek yapılan bir epidemiyolojik çalışmada, partnerinden ayrılmanın kadınlarda, ayrılık yaşanan yıl içinde, erkeklerde ise bir sonraki yılda kalp krizi riskini artırdığı görülmüş. Sonuçta ayrılık sonrası yaşanan duygular; öfke, kaygı ve depresif ruh hali gibi tetikleyicileri beraberinde getiriyor. Daha sonraki yıllarda bu risk giderek azalıyor. 

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde