Kardiyoloji

Kardiyoloji, kalp ve damar sistemi ile ilgilenen bir tıp dalıdır.
Kardiyoloji

Son Güncelleme Tarihi 4.04.2024 15:32:46

Kardiyoloji, kalp ve damar sistemi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu uzmanlık alanı, kalp hastalıklarının tanısı, tedavisi, takibi ve önlenmesi ile ilgilenir. Kardiyologlar, kalp ve damar sistemini inceleyerek, bu sistemde meydana gelen çeşitli hastalıkların teşhisini koyar ve uygun tedavi planlarını oluştururlar.

 

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Bu uzmanlık alanı, bir dizi kalp ve damar hastalığına odaklanır. Bunların önde gelenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Koroner Arter Hastalığı (Koroner Arter Yetmezliği): Koroner arterlerdeki tıkanıklıklar veya daralmalar nedeniyle kalp kasının yeterince kan alamaması durumudur. Bu durum, anjina (göğüs ağrısı) veya kalp krizi gibi belirtilere yol açabilir.

  • Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon): Kan basıncının normalden yüksek olması durumudur. Yüksek tansiyon, kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapabilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

  • Kalp Ritim Bozuklukları (Aritmiler): Kalbin düzenli atış ritmini bozan anormal kalp ritimleri. Bu durumlar, atriyal fibrilasyon gibi çeşitli aritmi tiplerini içerebilir.

  • Kalp Yetmezliği: Kalp kasının yeterince kan pompalayamadığı durumu ifade eder. Sol veya sağ kalp yetmezliği şeklinde ortaya çıkabilir.

  • Kalp Kapak Hastalıkları: Kalp kapaklarında daralma (stenoz) veya sızıntı (yetmezlik) gibi sorunlar. Bu durumlar, kapakların normal çalışmasını engelleyebilir.

  • Konjenital Kalp Anomalileri: Doğuştan gelen kalp problemleri, kalp doğuştan gelen yapısal anormallikleri içerir.

  • Perikardit ve Miyokardit: Perikardium veya miyokard (kalp kası) iltihapları.

  • Damar Hastalıkları: Ateroskleroz, damar sertliği ve damar tıkanıklıkları gibi sorunları içerir.

  • Kalp İnme (Anjiyo) ve Kalp Krizi (Myokard İnfarktüsü):** Kan akışının kalpte aniden kesilmesi sonucu ortaya çıkan durumlar.

  • Romatizmal Kalp Hastalığı: Bağışıklık sistemi tarafından neden olan iltihaplı bir durumdur ve kalp kapaklarını etkileyebilir.

 

 

Liv Hospital Kardiyoloji

Liv Hospital Kardiyoloji Kliniği’nde; son teknolojik ve modern tedavi yöntemler, tecrübeli ve alanında uzman hekimler tarafından uygulanır. Kalp ve damar hastalıkları konusunda tecrübeli kalp takımı, ekip ruhu ile hastaya uygulanabilecek en doğru tedaviye karar verilir.

Kalple ilgili bir sağlık sorunu olan kişiler bir kardiyoloji hekimine ya da kalp- damar cerrahisi hekimine başvurur. Ama bu dönem sona eriyor; çünkü kalbiniz daha da güvenli ellerde! Liv Hospital “Heart Team” yani “Kalp Takımı” konsepti artık Türkiye’de de uygulanıyor. Liv Hospital Kalp Takımı, kardiyoloji ve kalp cerrahisi alanında önemli akademisyenlerden oluşuyor.

Modern Tedavi Yöntemleri

Hayati önem arz eden kalp anomalileri, her yaşta görülen ritim bozuklukları modern tedavi yöntemleriyle sağlanır. Kalp pili yerleştirilmiş hastalarda post op ilk 1 yıl içinde ve anjiyo sonrası enfeksiyon, kanama gibi komplikasyon oranları yüzde 0’dır.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow