liv sağlık köşesi

Migren ve Botox


Kronik Migren Ağrılarına Botoks İle Son Verin

Hemen hemen herkes hayatı boyunca baş ağrısı yaşar. Bazı insanlarda baş ağrısı geçiciyken bazılarında kronikleşir ve yaşam kalitesini düşürür.
 

Her Migren Ağrısı Kronik Değildir

Kronik migren basit bir baş ağrısı veya yıllardan bu yana devam eden baş ağrısı değildir. Her kronik baş ağrısı kronik migren olmadığı gibi her migren de kronik migren değildir. Kronik migren genellikle tek taraflı, ancak iki taraflı da olabilen orta veya daha şiddetli ve sıklıkla kusmanın eşlik ettiği, ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlı bir tablodur. Ayın en az 15 günü baş ağrısı olan ve bunun en az 8 'inde migren atağı yaşayan hastalarımız kronik migren hastası olarak kabul edilmektedir.Bazı kronik migren tablolarında da baş ağrısının yanında bulantı -kusma gibi semptomlar azalır ve baş ağrısı yine rahatsız edici boyutta olabilir.


Yaşam Kalitesini Düşürür

Kronik migren hastaları iş gücü kaybı yüzünden ekonomik olarak sorun yaşayabilir ve yaşam kalitesi düşebilir. Bu durum da psikolojik olarak olumsuz etkiler. Ülkemizde her 6-7 erişkinden biri migrenli, her 10 migrenlinin biri de kroniktir. Türkiye’de kronik migren görülme sıklığı yüzde 1.7’dir. Dünya Sağlık Örgütü’nün sıralamasında yaşamı olumsuz etkileyen hastalıklar arasında , şeker hastalığının da önünde yer alır. 
 

Kronik Migrene Botokslu Tedavi 

Kronik migreni olan hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın riskleri yanı sıra ağrı ile yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durum ile baş başadır. Bilimsel veriler ışığında, botoks, kronik migrenin koruyucu tedavisinde yeni bir seçenektir. Kronik migrende botulinum toksin enjeksiyonu (botoks) uygulaması  koruyucu bir tedavi seçeneği olarak     FDA tarafından onaylanmış ; kullanım onayı da Sağlık bakanlığı tarafından Temmuz 2011 tarihinde verilmiştir. Uygulama için nöroloji uzmanının onay vermesi önermlidir. İnce iğnelerle hastanın alın , şakak arkası bölgeleri ,boyun ve trapez bölgelerine yapılan  işlemin süresi yaklaşık 15-20 dk olup tek seanstır,etkisi bir hafta içinde başlar ve etkisi 3 ile 6 ay arasında devam eder. Ağrılar sıklaştıkça ideali en az 6 ay sonra uygulamayı tekrarlamaktır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde