liv sağlık köşesi

Ramazan'da Sağlıklı Beslenin

Oluşturma Tarihi: 06.08.2019 11:13 | Son Güncelleme: 23.09.2019 09:59

Ramazan’da doğru ve dengeli beslenme ve yeterli sıvı alımına dikkat etmek çok büyük önem taşıyor. Yaz sıcaklarının iyiden iyiye kendini hissettirmesi ve çok uzun saatler boyunca oruç tutulacak olması nedeniyle daha dikkatli olmak gerekiyor. Susuzluğa bağlı olarak gelişen sıvı kaybını engellemenin püf noktası ise mutlaka sahura kalkmak. Liv Hospital Check up ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi Eren Eroğlu “Günlük temel sıvı ihtiyacımızın 1-1.5 litre, iftar ve sahurda tuzlu besin alınacağını da varsayarsak orucu idame ettirmek için bu sıvının iftar ve sahurda dengeli olarak alınması gerekli. Hatta sahurda ve iftarda birer litre su içilebilir” diyor…

Dengeli beslenirseniz kilo da almazsınız

Liv Hospital Check up ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Eren Eroğlu sahura kalkıldığında bol bol su içmek ve sıvı alımını arttırmanın önemine dikkat çekiyor. Ramazan ayı gibi uzun süre aç kalınan bir dönemde sağlığımızı koruyabilmek adına planlı bir beslenme düzeni oluşturmanın şart olduğunu söyleyen Eroğlu, “Ramazan ayında uygulayacağınız yeterli ve dengeli beslenme programıyla hem mide problemlerinin önüne geçebilir hem de kilo kontrolü sağlayabilirsiniz” diyor. Vücuttaki sıvı miktarının yüzde 20 azalmasının yaşamsal risk oluşturduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Eren Eroğlu, “Sıvı alımı çok önemli. Bu nedenle de sahurda ve iftarda su alımımızı 1.5- 2 lt kadar olacak şekilde ayarlamamız gerekiyor.

Tatlıyı iftarda yiyin

Ramazan ayı gibi uzun süre aç kalınan bir dönemde sağlığımızı koruyabilmek adına planlı bir beslenme düzeni oluşturmanın şart olduğuna dikkat çeken Eroğlu, bu tempoya girmeden önce mide sağlığımızdan emin olmamız gerektiğine vurgu yapıyor. İftar sahurda günün geri kalanında yemek yenmeyeceğini düşünüp ağır yemekler yememek gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Eren Eroğlu “Önden biraz çorba içtikten sonra hafif bir ana yemek, ufak bir kase salata ve birkaç dilim tahıllı ekmek yenebilir. İftarda bir porsiyon tatlı yenebilir ama sahurda tatlıya yer yok. Yemeğe yüklenmek büyük hata olur. Ayrıca gün içinde aşırı terlemeye ve sıvı kaybına sebep verecek aktivitelerden uzak durmak ve uzun süre güneş altında kalmamak gerekir. İftar ve sahura uyup hafif öğünler yenildiğinde Ramazan’da bir kilo vermek de mümkün” diyor.

Mide probleminiz varsa hekim kontrolünde oruç tutun

Yemek yediğimiz ya da yemek yemeye alışık olduğumuz saatlerde mide daha çok asit salgılıyor ve bağırsaklar daha hızlı çalışıyor. Uzm. Dr. Eren Eroğlu, uzun saatler aç kalan bireylerin var olan mide problemlerinin böyle dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söylüyor. Eroğlu, reflü, ülser, gastrit, ülser başlangıcı ya da erozyon denilen aşınmalara sahip olan hastaların mutlaka hekim kontrolü altında oruç tutmaları gerektiğini, tedavileri devam ediyorsa iftar ve sahurda mide ilaçlarının kullanılmasının önemli olduğunu söylüyor. Aksi takdirde şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrıları, bulantı ve kusmaların eşlik ettiği sağlık problemlerinin ortaya çıkacağının altını çiziyor.

Mideyle ilgili sorununuz varsa…

  • Yavaş yiyerek, iyi çiğneyin.
  • Hafif öğünler tercih edin.
  • Yiyecek ve içeceklerinizin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin.
  • Karında basıncı artıran sıkı kemer, çamaşır kullanmayın.
  • Yemeklerden hemen sonra yatmayın ve gün içinde ağır sporlar yapmaktan kaçının.
  • Kısa yürüyüşler yaparak, mide ve bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirebilirsiniz.
  • İftar ve sahurda bol bol su için.
  • İftarda bir porsiyon tatlı yenebilir ama sahurda tatlıdan kaçının.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde