Göğüs Hastalıkları

Nefes almanın insana bahşedilen bir hediye olduğunu bilen Liv Hospital, göğüs hastalıkları tedavisinin yanı sıra Uyku Laboratuvarı ile uykuda nefes zorluğu ve horlama problemlerine de çözüm getiriyor.

 
Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde çeşitli göğüs hastalıkları, akciğer kanseri tanı ve tedavisinin yanı sıra alerji testleri yapılıyor ve sigara bırakmanın yolları konusunda danışmanlık veriliyor. Bölümde ayrıca göğüs hastalıklarından kaynaklı uyku problemleri, uykuda nefes zorluğu ve horlama sorununa alternatif tedaviler sunuluyor.
 

Solunum Fonksiyon Laboratuvarı

Solunum fonksiyon laboratuvarında spirometrik testler, reversibilite testi, akım volüm eğrisi, diffüzyon kapasitesi, egzersiz testi ve maksimum oksijen tüketimi, NO ölçümü, arter kan gazı ölçümü yapılabiliyor. Alerji deri testi geniş kapsamlı olarak hizmetinizde bulunuyor.
 

Bronkoskopi Laboratuvarı

Bronkoskopi laboratuvarında; rijid bronkoskopi, fiberoptik bronkoskopi (en gelişmiş videobronkoskopi ile) ve EBUS ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok akciğer hastalığına tanı koymak, argon plasma koagulasyon (APC), elektrokoagulasyon, kriyoterapi ile tedavi yapabilmek ve endobronşial stent yerleştirmek mümkündür.
Bölümümüze bağlı uyku laboratuvarında horlama başta olmak üzere pek çok uyku hastalığının teşhisi konuluyor ve tedavisi veriliyor. Gerekli durumlarda multidisipliner yaklaşımla alınan cerrahi tedavi kararı, KBB hekimlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.

Sigara; başta akciğer kanseri ve KOAH olmak üzere koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları ve diğer çeşitli kanser türleri olmak üzere pek çok hastalığın oluşmasında en önemli risk faktörüdür. Sigara Bıraktırma Destek Ünitemizde sigarayı bırakırken yalnız olmadığınızı hissedersiniz. Yoğun bakımda veya serviste yatan hastalara CPAP ve BIPAP denilen solunum desteği sağlayan aygıtlarla noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanabilmektedir.
 

Bölümümüzde Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklardan Bazıları

 • Alerjik akciğer hastalıkları
 • Obstrüktif akciğer hastalıkları (restaletif akciğer hastalıkları)
 • Akciğer kanseri
 • Pnömoni
 • Plevral efüzyon
 • Kr. Bronşit
 • Uyku apne hastalığı
 • Bronşektazi
 • Sarkoidoz
 • Pnömotoraks
 • Pulmoner Emboli
 • Intersisyel akciğer hastalıkları
 • Pulmoner vasküle hastalıklar
   

Akciğer Kanseri

Göğüs Hastalıkları Bölümü’nün en çok ilgilendiği alanlardan biri akciğer kanseridir. Liv Hospital’da kanserin tanı ve tedavisinde girişimsel bronkoskopi yöntemi uygulanır. Hastanede, akciğer kanser tanısı koyulan bir hastanın tedavi yöntemine tek bir hekim değil; farklı tıbbi birimlerden oluşan Tümör Konseyi karar verir. Bu konseyden çıkan karara göre, hastaya cerrahi müdahale ya da kemoterapi ve radyoterapi uygulanır.
 

Alerji Testleri

Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde yapılan alerji testleriyle hastaların alerjisi olduğu maddeler tespit ediliyor ve korunma yolları konusunda bilgi verilir. KOAH hastaları için yapılan solunum testlerinde akciğer kapasitesini etkileyip etkilemediğini gören hekimler gerektiğinde hastalarına sigara bıraktırma yöntemleri konusunda danışmanlık yaparlar.
 

Uyku Laboratuvarı

Yeni bir güne enerji dolu başlamanın en iyi yolu sağlıklı bir uykudan geçer. Daha iyi bir hayat, daha verimli bir iş hayatı ve daha mutlu olmak için her insanın sağlıklı bir uyku uyuması şarttır.
Yaşantımızda bu denli önemli yeri olan uyku için özel bir laboratuvar kuran Liv Hospital, uyku problemi yaşayan kişilerin tanı ve tedavisini gerçekleştiriyor. Uyku Laboratuvarı’nda tedavinin öncesinde hastanın uyku probleminin sebepleri üzerine araştırmalar yapan hekimler, yapılan testlerin ardından eğer sorun göğüs hastalıklarından kaynaklanıyorsa basınçlı oksijen tedavisine başlıyor. Uyku problemi sadece göğüs hastalıkları kaynaklı olmayabiliyor. Bu problem kimi zaman Nöroloji, Kulak-Burun-Boğaz ve Psikiyatri’nin de ilgi alanına girebiliyor. Uyku Laboratuvarı böyle durumlarda hastaları multidisipliner bir yaklaşımla ilgili bölümlere yönlendiriyor ve tedavinin tamamlanmasını sağlıyor.

Hekimlerimiz

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde