Robotik Bypass Cerrahisi

Robotik Bypass Nedir?

Kalp cerrahisinde özellikle son 15 yılda gelişen teknoloji ile klasik ameliyat yöntemlerine alternatif olarak minimal invaziv yöntemlerin sayısı giderek artıyor. Özellikle son yıllarda robotik cerrahi ile yapılan bypass ameliyatları, hasta konforu iyileşmenin hızlılığı açısından çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Robotik Bypass Nasıl Yapılır?

Liv Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde robotik by pass ile koltuk altından açılan 3 delik ve sadece kaburga kemiğinin olduğu yere açılan 4-6 santimlik kesi ile göğüs açılmadan uygulamak mümkün oluyor. Bir kesiden yerleştirilen kamera ile 3 boyutlu görüntü, 8-10 kat daha büyük ve net görüntü sağlanıyor. Bir cerrah robot kollarına cerrahi enstrümanları takıyor, diğer cerrah kameranın olduğu konsolda bu enstrümanları kullanıyor. Bu yöntemle kalbin her damarına ulaşılarak  müdahale edilebiliyor. Açık olarak yapabilecek bypass ameliyatları rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Robotik cerrahi ile hastada her iki göğüs damarı çıkarılabiliyor. Bu sayede by passta tekrar tıkanma ihtimaline karşı en dayanıklı damarlar kullanılıyor.

Koroner Arter Bypass Nasıl Yapılır?

Robot cerrahisine uygun hastalarda koroner arter bypass cerrahisi, mitral kapak cerrahisi, konjenital kalp cerrahisi ve aritmi cerrahisi robotla yapılıyor. Koroner arter bypass cerrahisi kalbi durdurmadan ya da kalbi durdurarak (kalp-akciğer makinesi kullanılarak) gerçekleştiriliyor.

Robotik Bypass Avantajları Nelerdir?

Klasik bypass’taki gibi göğüs bölgesi açılmıyor. Robotik by pass’la, hasta çok daha erken normal yaşamına geri dönebiliyor. Enfeksiyon oranı ve kanamanın çok daha az olduğu robotik by pass’ta hasta kozmetik açıdan da avantajlar yaşıyor. Çok küçük kesilerle gerçekleştirilen robotik bypass’ta hasta, normal fizik kondüsyonuna daha hızlı ulaşıyor. Robotik kalp cerrahisi ile hastalarda nekahat dönemi belirgin olarak kısalıyor, hastalar genellikle 15 gün sonra işlerine dönebiliyor. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde