Home Icon
Arrow
Arrow
Medikal Onkoloji

Medikal Onkoloji

İçindekiler
 • Medikal Onkoloji (Tıbbi Onkoloji) Nedir?
 • Medikal Onkolojinin Bölümü Nedir?
 • Medikal Onkoloji Neye Bakar?
 • Medikal Onkoloji Tedavisi Nedir?
 • Medikal Onkoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


 • Kanser tüm dünyada yaygın olarak görülen, halk sağlığını tehdit eden küresel bir sağlık problemidir. Günümüzde kanserin tanı ve tedavisinde her geçen gün önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Kanser hastalığının teşhisi, tedavisi, takibi ile ilgilenen bilim dalı onkoloji olarak adlandırılır. Onkoloji bilim dalının cerrahi onkoloji, radyasyon onkolojisi, medikal onkoloji gibi farklı alt dalları vardır.
   

  Medikal Onkoloji (Tıbbi Onkoloji) Nedir?

  Onkolojinin alt dallarından olan medikal onkoloji bir diğer adıyla tıbbi onkoloji kanserin ilaçla tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ancak medikal onkologlar kanserin sadece tedavisi ile değil aynı zamanda erken dönemde tanısının konulması ve korunma yollarıyla da ilgilenir. Medikal onkolojinin ilgi alanına giren hastalıklar, medikal onkolojide kullanılan tedavi yöntemleri gibi medikal onkoloji ile ilgili merak edilenleri yazının devamında bulabilirsiniz.
   

  Medikal Onkolojinin Bölümü Nedir?

  Liv Hospital Tıbbi (Medikal) Onkoloji Kliniği’nde kanser tanı ve tedavisi medikal onkoloji uzman kadrosu tarafından yürütülmektedir. Kanser hastalığında erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda herhangi bir belirti olmamasına rağmen rutin kontroller sayesinde kanser fark edilebilir. Sizde de ani kilo kaybı, halsizlik, sebepsiz ağrı, ele gelen kitle gibi şikâyetleriniz varsa veya aileniz kanser öyküsü bulunuyorsa alanında uzman bir doktordan randevu almayı ve kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.
   

  Medikal Onkoloji Neye Bakar?

  Kanser, vücudun herhangi bir yerindeki hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Kanserin türüne göre belirtileri ve tedavi yöntemleri değişiklik gösterir. Medikal onkoloji alanında uzmanlaşmış onkologlar kanser türlerine ve hastanın ihtiyacına uygun tedavi planı hazırlar. Medikal onkoloji alanına giren başlıca hastalıklar şu şekildedir:
  • Lenfoma, lösemi, multipl myelom gibi hematolojik kanserler,
  • Meme kanseri,
  • Beyin kanseri,
  • Akciğer, mide, kolon kanseri gibi kanser çeşitleri
  Bunlar gibi daha pek çok kanser çeşidi medikal onkolojinin ilgi alanına girer. Medikal onkologlar kanser şüphesi bulunan veya kanser tanısı alan hastaların genellikle ilk başvurdukları uzmanlardır. Ancak gerekli olması halinde medikal onkoloji uzmanları kanserin tedavisinde multidisipliner bir yaklaşımla onkolojinin diğer alt dallarıyla da işbirliği yaparlar. Medikal onkoloji uzmanları kanser tedavisi ile olduğu kadar tedavi sonrası süreçle de yakından ilgilenirler.


   

  Medikal Onkoloji Tedavisi Nedir?

  Medikal onkoloji denildiğinde ilk akla gelen kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi gibi tedavi yöntemleridir. Bununla birlikte medikal onkolojinin uzmanlık alanı içerisinde ağrı tedavisi, semptomatik tedavi, beslenme ve diyet desteği, psikolojik tedavi ve destek gibi hizmetler de yer alır. Medikal onkoloji kapsamına giren tedavi yaklaşımlarından bazıları kemoterapi, immünoterapi, ağrı tedavisi, semptomatik tedavi, beslenme ve diyet, psikolojik tedavi ve destektir. Bu tedavi yaklaşımları aşağıda detaylandırılmıştır.
   

  Kemoterapi Nedir?

  Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında kemoterapi gelir. Kemoterapi kanserin ilaçla tedavisi anlamına da gelir. Tedavi sırasında hastaya kanserli hücreleri yok etmeye veya büyümesini durdurmaya yönelik çeşitli ilaçlar verilir. Kemoterapi tedavisi sırasında bu ilaçlardan hangisinin kullanılacağına medikal onkoloji uzmanı kanserin türüne ve evresine bakarak karar verir. Kemoterapi kanserin tedavisinde farklı amaçlarla kullanılabilir. Kanserin tedavisinde öncelikli tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği gibi bazı durumlarda kanserin cerrahi tedavisi sonrasında kanserli hücre kalma olasılığını en aza indirmek için de kullanılabilir. Ayrıca kanserin ameliyatla tedavisi planlanan durumlarda ameliyat öncesinde tümörü küçültmek için de gerekli olabilir. Kemoterapi tedavisi sonrasında hastalarda bazı yan etkiler görülebilir. Kemoterapi ilaçlarına bağlı yaygın görülen yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Mide bulantısı ve/veya kusma,
  • Saç kaybı,
  • Bağırsak hareketlerinde düzensizlik,
  • Ateş,
  • Ağız bölgesinde yara,
  • Vücutta kolay morarma ve kanama
  Kemoterapi sonrasında görülen yan etkiler hastanın genel sağlık durumuna ve kemoterapi ilacına göre değişiklik gösterir. Tedavi öncesinde medikal onkoloji uzmanı tarafından hastalara tedavinin yan etkileri hakkında bilgi verilir ve gerekli olması halinde bu yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak bazı ilaçlar önerilebilir.
   

  İmmünoterapi Nedir?

  Normal şartlarda sağlıklı bir bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan ve içeriden gelen tehditlere karşı korur. İmmünoterapi tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve kanser hücreleri ile savaşmasını desteklemeyi amaçlar. İmmünoterapi tedavisi ile bağışıklık sistemi kanserli hücreleri tanıyarak onları yok etmek için daha fazla çalışabilir. Ek olarak immünoterapi, bağışıklık sisteminin kanserle savaşan antikorlar üretmesine de yardımcı olabilir.
  İmmünoterapi tedavisi bağışıklık sistemini kanserle savaşması için uyarır. Bunun sonucunda bazı hastalarda bağışıklık sistemi kanser hücrelerinin yanı sıra sağlıklı hücrelere de saldırabilir. Buna bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir. İmmünoterapi sonrasında karşılaşılan başlıca yan etkiler şu şekildedir:
  • Yorgunluk ve bitkinlik,
  • Kaşıntı,
  • İshal,
  • Mide bulantısı ve/veya kusma,
  Medikal onkoloji uzmanı tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında immünoterapinin olası yan etkileri ve bunları önleme yolları hakkında hastalara detaylı bilgi verir.


   

  Ağrı Tedavisi (Algoloji) Nedir?

  Ağrı kanser hastalarında sıklıkla karşılaşılan, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir sorundur. Medikal onkoloji bilim dalı sadece kanserin tanı ve tedavisi ile değil hastaların yaşam kalitesini artırmakla da ilgilenir. Bu bağlamda medikal onkologlar genellikle ağrı tedavisi yani algoloji alanında da uzmanlığı bulunan hekimlerdir. Araştırmalar başarılı bir ağrı tedavisinin hastanın yaşam kalitesini ve hayatta kalma süresini artırdığını göstermektedir.
   

  Semptomatik Tedavi Nedir?

  Semptomatik tedavi kanser hastalarının yaşadığı iştah kaybı, uykusuzluk, mide bulantısı, kilo kaybı, yorgunluk, enfeksiyon gibi semptomları hafifletmeyi ve hastanın yaşam kalitesini arttırmayı amaçlar.
   

  Beslenme ve Diyet Tedavisi Nedir?

  Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam kanserin önlenmesine ve ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilir. Kanser hastalarında görülen semptomların başında iştahsızlık ve kilo kaybı gelir. Bununla birlikte kanser tedavilerinin yan etkilerinden bir tanesi de iştahsızlıktır. Kanser tedavisi sürecinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Sağlıklı beslenme bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bir başka ifadeyle kanser tedavisinin en önemli aşamalarından bir tanesi de hastaları sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bilgilendirmektir.
   

  Psikolojik Tedavi ve Destek Nedir?

  Kanserin hem kendisi hem de tedavi süreci hastalarda hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Kanser teşhisi konan hastalar ilk aşamada hastalığı kabullenmede zorluk yaşayabilirler. Bunun akabinde kendilerini nasıl bir sürecin beklediği ile ilgili endişe duyabilir ve sıklıkla ölüm korkusu ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle kanser hastalarında psikolojik tedavi ve destek önemlidir. Araştırmalar psikolojik desteğin hastaların yaşam kalitesini ve hayatta kalma süresini artırdığını göstermektedir.. Bu nedenle medikal onkoloji uzmanları kanser tanısının ardından hastalara diğer branşlarla işbirliği içerisinde psikolojik tedavi ve destek de sağlarlar.


   

  Medikal Onkoloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Günümüzde kanser olgularının sayısında artışla birlikte onkoloji bölümü daha çok bilinir hale gelmiştir. Bununla birlikte alt dalları hastalar tarafından hala net olarak ayırt edilmeyebilir. Medikal onkoloji birimi ile ilgili sıklıkla merak edilen sorular ve yanıtları aşağıda ele alınmıştır.
   

  Tıbbi Onkoloji ile Medikal Onkoloji Arasındaki Fark Nedir?

  Tıbbi onkoloji ve medikal onkoloji aynı anlamlara gelir. Her ikisi de kanserin tanı ve tedavisinde kemoterapi, immünoterapi gibi ilaçlı tedavi yöntemlerinden faydalanır.
   

  Tıbbi Onkolojiye Neden Gidilir?

  Tıbbi onkoloji uzmanları sadece kanserin tedavisinin yanı sıra tanısı ve tedavi sürecinde olması muhtemel komplikasyonların yönetilmesi ile de ilgilenir. Aynı zamanda ailesinde kanser öyküsü olan veya kanser şüphesi olanlara tıbbi onkoloji uzmanları tarafından kanseri önlemeye yönelik bilgilendirmeler yapılır.
  Kanser hastalarının veya kanser şüphesi bulunanların ilk başvurdukları doktorlar genellikle medikal onkologlardır. Medikal onkoloji uzmanların kanserin tanı, ve tedavisinin yanında kanserden korunma yolları ile ilgili de gerekli bilgilendirmeyi yaparlar. Medikal onkoloji kanser teşhis ve tedavisinin önemli alt disiplinlerinden bir tanesidir.
  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  onkoloji
  Akciğer
  mide
  kolon kanseri
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  12 Haziran 2024 09:03:56
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!