Home Icon
Arrow
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite ve metabolizma cerrahisi, obezitenin yandaş hastalıklarını da tedavi ettiğinden (diyabet, hipertansiyon vs.) daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.
Obezite Cerrahisi

Obezite ve metabolizma cerrahisi, obezitenin tedavisindeki yüksek başarısıyla büyük önem kazanmış, obezitenin yandaş hastalıklarını da tedavi ettiğinden (diyabet, hipertansiyon vs.) daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bu ameliyatlar içinde gastrik bypass ameliyatları altın standart olarak kabul edilir. Obezite ameliyatlarında kullanılan robot pek çok avantaj sağlar. Robotik cerrahi sistemi ile daha net görüntüler elde edilebilip ameliyat bölgesinin üç boyutlu görüntü alınabilmesi nedeniyle doktor derinlik hissi ile çalışabilir. Ayrıca kamera cerrahın kontrolünde olduğundan ve 10 kat büyütme yaptığından dar ve normal laparoskopi ile ulaşılmasının zor olduğu bölgelerde daha rahat ve konforlu çalışıp ameliyat sırasında oluşabilecek yaralanmalar minimuma indirilir.

Robotik Cerrahi Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Robotik cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatlar çok küçük kesilerle gerçekleştirilir ve estetik açıdan daha iyi sonuçlar verir. Ameliyat sonrası oluşabilecek kanama ve kaçak gibi hastanın hastanede kalış süresini uzatan yan etkiler azaltılabilir. Obezite cerrahisi geçiren hastalarda ameliyat sonrası en önemli sorun kaçak oluşmasıdır. Robotik cerrahinin kaçak oranını laparoskopik ameliyatlara göre önemli oranda azalttığı gösterilmiştir.

Özellikle obezite ameliyatları, laparoskopik olarak da yapılsa öğrenilmesi ve uygulaması zor ameliyatlardır ve yan etki oluştuğunda hasta hayatını riske atar. Robotik cerrahi gastrik bypass ameliyatı gibi yüksek beceri ve tecrübe gerektiren ameliyatlarda cerraha ve hastaya büyük kolaylıklar sağlar.