Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, vücuttaki hormonların salgılanması, işlevi ve hormonların düzenlenmesi ile ilgilenen bir tıp dalıdır.
Endokrinoloji

Son Güncelleme Tarihi 18.04.2024 15:33:01

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, vücuttaki hormonların salgılanması, işlevi ve hormonların düzenlenmesi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alan, endokrin bezler adı verilen yapılar tarafından üretilen hormonlar ve bu hormonların hedef organlardaki etkilerini inceleyerek, hormonal sistemle ilgili hastalıkların teşhisi, tedavisi ve önlenmesiyle ilgilenir.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Nedir?

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, iç salgı bezlerinin ürettiği hormonların işleyişi ve dengesiyle ilgili hastalıklardır. Bu hastalıklar, vücudun büyümesi, gelişmesi, metabolizması ve diğer önemli işlevleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Genetik, çevresel faktörler ve yaşam tarzı seçimleri gibi bir dizi faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Nelerdir?

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nün uzmanlık alanı, hormonlar ve metabolik hastalıklardır. Bunlar esas olarak;

 • Diabetes mellitus (tip 1 diyabet, tip 2 diyabet, gebelik diyabeti)
 • Obezite (şişmanlık)
 • İnsülin direnci durumları (metabolik sendrom ve polikistik over sendromu)
 • Zayıflık (anoreksiya nevroza, blumia)
 • Tiroid hastalıkları (guatr, tiroid nodülleri, tiroid kanserleri, tiroid iltihapları)
 • Paratiroid hastalıkları
 • Hipofiz hastalıkları (büyüme geriliği-boy kısalığı, akromegali dev hastalığı)
 • Adrenal bez (böbrek üstü bezi) hastalıkları
 • Hirsutizm (aşırı tüylenme)
 • Testis (yumurta) ve overin (yumurtalık) hormonal nedenli hastalıkları
 • İnfertilite (kısırlık)
 • Osteoporoz ve diğer metabolik kemik hastalıkları
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 • Lipid (kan yağları) metabolizması hastalıkları ve nadir görülen metabolik hastalıklardır.

Hormon hastalıkları” olarak da açıklanabilen Liv Hospital Endokrinoloji Hastalıkları Kliniği endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları alanında ihtiyaç duyulan hormon testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemlerine ilişkin tüm olanaklara sahiptir. Klinikte endokrinoloji hastaları gerekli durumlarda endokrin cerrahisi, kulak burun boğaz, hipofiz cerrahisi (nöroşirürji), nükleer tıp, diyabetik ayak ve yara ekibi, kardiyoloji gibi alanında uzmanlaşmış hekimlerle işbirliği sağlanarak bütüncül yaklaşımla takip ve tedavi edilmektedir.

 

 

 

Diyabetik Ayak Takımı

Hastanemizde diyabet hastaları, konusunda deneyimli endokrinolog, diyetisyen ve diyabet hemşiresinden oluşan ekip tarafından izleniyor ve hastalara diyabet eğitimi veriliyor. Polikliniğimizde insülin pompası, sürekli kan glukoz monitörizasyonu gibi teknolojik tedavi ve takip sistemleri uygulanıyor. Göz problemleri (retinopati), sinir hasarı (nöropati) gibi diyabete ilişkin komplikasyonlarla ilgili olarak ise yine konusunda deneyimli hekimlerden oluşan göz hastalıkları uzmanı, nörolog ile işbirliği içinde çalışılıyor. Önemli bir komplikasyon olan ve hızlı tedavi edilmemesi halinde uzuv kaybına yol açabilecek olan diyabetik ayak yaraları, bu amaca yönelik olarak oluşturulmuş olan ve konuyla yakından ilişkili birimlerin uzman doktorlarının yer aldığı “Diyabetik Ayak Team” tarafından zaman kaybetmeksizin tetkik ve tedavi ediliyor. Sonuç olarak Bölümümüz, bir “diyabet merkezi”nin gerektirdiği tüm teknik donanıma ve tıbbi hizmet imkanlarına sahiptir.

Liv Tiroid Ekibi

Liv Tiroid Ekibi, ülkemizde her 3 erişkinden birinde görülen tiroid hastalıklarının tüm tetkik, tedavi ve takip süreçlerinde hizmet veriyor. Birçok dalın bir arada çalışmasını gerektiren Tiroidoloji Bölümü, Endokrinoloji ve Metabolizma, Endokrin Cerrahi, Radyoloji, Patoloji, Nükleer Tıp, Oftalmoloji (Göz Sağlığı), Kulak Burun Boğaz bölümlerinden oluşuyor. Tiroid ve paratiroid hastalığı için randevu almak isteyen hastaların yönlendirildiği bölümde, ortak çalışma prensipleri belirlenmiş olan Tiroid Ekibi tarafından ilk değerlendirme ve tetkitlerin hızlıca tamamlanmasının ardından günümüzde tüm dünyada kabul edilen bilimsel yaklaşımlar çerçevesinde tedavi planlanıyor.

İlgili tüm bölümlerden hekimlerin bir araya geldiği Tiroidoloji Konseyi, zorlu vakalarda multidisipliner bakış açısıyla tedai şeklini belirliyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow