Home Icon
Arrow
Arrow
Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları) Nedir?

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları) Nedir?

İçindekiler
 • Periodontolojinin Tanımı ve Önemi
 • Periodontolojinin Diş Sağlığındaki Yeri
 • Periodontoloji Tedavisi
 • Periodontoloji Ne ile İlgilenir?
 • Sıkça Sorulan Sorular


 • Periodontoloji, diş etlerini ve dişleri destekleyen çene kemiği gibi dokuların sağlığı üzerine çalışan bir diş hekimliği dalıdır. Bu birimde çalışmalar gerçekleştiren diş hekimleri periodontist olarak adlandırılır. Genel diş hekimleri önleyici ve onarıcı tedavilere odaklanırken periodontistler diş eti hastalıklarına ve çene kemiği sağlığına odaklanır. Hastanın kapsamlı bir tedaviye ihtiyaç duyması halinde diş hekimi ve periodontistler multidisipliner bir çalışma gerçekleştirerek bütüncül bir yaklaşım sergileyebilirler.

  Periodontolojinin Tanımı ve Önemi

  Periodontoloji nedir? sorusunun cevabı olarak "periodontoloji diş hekimliği uzmanlık alanlarından biridir" cevabı verilebilir. Periodontal kelimesi diş ve çevresi anlamını taşır. İsminden de anlaşılacağı üzeri bu tıbbi birim kemik kaybı, diş eti çekilmesi veya periodontal hastalık farklı bir deyişle diş eti hastalıkları üzerine çalışır. Diş çevresindeki dokuları etkileyen hastalıkların tedavisini gerçekleştirir.

  Diş eti hastalıklarına yönelik detaylı bir tedaviye ihtiyaç duyulması halinde hastalar periodontoloji birimine sevk edilir. Genel diş hekiminin alanının dışına çıkan bu tür hastalıklara daha kapsamlı ve profesyonel bir yaklaşım sergilenmesi gerekebilir. Diş eti grefti, kemik grefti veya frenektomi gibi işlemler gerçekleştiren periodontistler diş eti hastalıkları kapsamında önemli tıbbi tedaviler gerçekleştirirler.