Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı, ağız ve dişlerinizin sağlıklı olmasını sağlayan bir dizi uygulamadır. Bu uygulamalar, ağız ve diş hastalıklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.
Ağız ve Diş Sağlığı

Son Güncelleme Tarihi 10.07.2024 10:10:07

Ağız ve diş sağlığı, ağız ve dişlerinizin sağlıklı olmasını sağlayan bir dizi uygulamadır. Bu uygulamalar, ağız ve diş hastalıklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

Ağız ve Diş Sağlığı Nedir?

Ağız ve diş sağlığı, ağız içindeki yapıların (dişler, diş etleri, dil, dudaklar, çene kemikleri, damak vb.) sağlığını koruma ve bu yapıların hastalıklardan korunması amacıyla yapılan önleyici, tedavi edici ve koruyucu uygulamaları içeren bir sağlık alanıdır. Ağız ve diş sağlığı, genel sağlıkla yakından ilişkilidir ve iyi bir ağız sağlığı, genel vücut sağlığını destekler.  Ağız ve diş sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, düzenli diş hekimi kontrollerine gitmektir. Diş hekiminiz, ağız ve diş sağlığınızı kontrol edebilir ve herhangi bir sorun varsa tedavi edebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı hastalıkları genellikle ağız içindeki yapıları etkileyen çeşitli durumları içerir. İşte ağız ve diş sağlığıyla ilişkili bazı yaygın hastalıklar:

 • Çürük (Karies): Diş minesinin asit etkisiyle zayıflaması ve çürümesi sonucu oluşan lezyonlardır.
 • Diş Eti Hastalıkları: Gingivit ve periodontit gibi durumlar, diş etlerini etkileyen iltihaplanmalardır.
 • Diş Hassasiyeti: Sıcak, soğuk veya tatlı yiyeceklere karşı duyarlılık.
 • Diş Kaybı: Çeşitli nedenlerle, özellikle çürük veya periodontal hastalık sonucu diş kaybı.
 • Oral Kanser: Ağız, dil, dudak, dişetleri veya yutakta gelişen kanser türleri.
 • Temporomandibular Eklem (TMJ) Bozuklukları: Çene eklemi problemleri, çene ağrısı, çene kilitlenmesi ve çiğneme güçlüğüne neden olabilir.
 • Lezyonlar ve Ülserler: Ağız içindeki mukoza dokusunda oluşan lezyonlar ve ülseratif durumlar.
 • Ağız Kokusu (Halitosis): Diş çürükleri, diş eti hastalıkları veya diğer ağız içi durumlar nedeniyle oluşan kötü ağız kokusu.
 • Ağız Kuruluğu (Kserostomi): Tükürük üretiminde azalma, genellikle ilaç kullanımı veya sistemik hastalıklarla ilişkilidir.
 • Ağız İçi Mantar Enfeksiyonları: Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülen mantar enfeksiyonları. 

Liv Hospital'de Ağız ve Diş Sağlığı

Dişlerin sağlıklı olması ve çiğneme fonksiyonunun eksiksiz yerine getirilmesinin sağlanması diş hekimliğinin en önemli görevidir. Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Klinikleri’nde tedavi süreci, her yaştan hastaya özel olarak belirlenir.

Her Branşta Uzman Kadro

Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kadrosu her branşta uzman ve yetkin diş hekimlerinden oluşur. Klinikte güncel, teknolojik ve estetik uygulamalar bilimsel ve hasta odaklı olacak şekilde yapılır. Diş hekimliğinin her branşından uzman diş hekimi kadrosu ağız ve diş sağlığı için her zaman yanınızdadır.

Kişiye Özel Tedavi Planlanır

Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunların teşhisi konularak kişiye özel tedavi planlaması yapılır. Tedavi için gerekli uzmanlara yönlendirilir. Kişinin mevcut durumu bir bütün olarak ele alınır, bu sayede sadece mevcut şikayetler değil, ileride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi amacı ile tedaviye yönlendirilir.

Erken Teşhisle Koruyucu Tedavi

Erken teşhis sayesinde koruyucu ve önleyici tedaviler ile ileride daha büyük sorunların olması önlenebilir. Hasta muayenelerinde teşhis için radyografilerden yararlanılır. Ağız, diş ve çene bölgesinden alınan radyografilerle patoloji veya anomalilerin saptanması ve değerlendirilmesi amaçlanır. Bu bilgilerin ışığında bireye özgü tedavi planı hazırlanır ve hastalar ilgili uzman hekimlere yönlendirilir.

İmplant

Diş kayıplarında kişilere kendi doğal dişlerini en konforlu şekilde tekrar hissettirecek uygulamadır. Sadece eksik diş bölgesine yapılan implant ile diş eksikliğinden kaynaklı boşluklar rahatlıkla giderilir, çiğneme fonsiyonu geri kazandırılır. Eksilen diş boşluğunu gidermek için, boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin aşındırılarak köprü protezi yapılması önlenmiş olur. Küçük bir cerrahi işlem ile çene kemiğinize yerleştirilen implantlar sayesinde eksik dişleriniz tamamlanır. İşlem lokal anestezi altında yapıldığından işlem sırasında hiçbir ağrı ve acı hissedilmez.

 

 

20 Yaş Dişi Operasyonları

Doğru pozisyonda sürmüş ve çevre dokulara zarar vermeyen 20 yaş dişinin yerinde kalmasında sakınca yoktur. Ancak çürüğe, diş eti hastalığına, kist oluşumuna, basınç ağrısına neden oluyorsa çekilmesi gerekebilir.

Zigoma İmplantlar

Erken diş kayıpları, diş eti hastalıkları, tümör çıkarılması gibi sistemik ve lokal faktörler neticesinde üst çenede ileri derecede kemik erimesi meydana gelebilir. Dental implantların yapılabilmesi için yeterli ve uygun üst çene kemiğinin bulunmadığı bu durumlarda, zigoma (elmacık kemiği) implantları başarılı alternatiflerdir.

Uzmanlıklarımız

 • İmplantoloji
 • Oral Diagnoz
 • Agız Dis ve Çene Cerrahisi
 • Protetik Dis Tedavisi
 • Restoratif Dis Tedavisi
 • Periodontoloji
 • Endodonti
 • Pedodonti
 • Ortodonti

 

Çocuklara Özel Klinik

Çocuklar diş hekimine ilk diş sürmesinden sonra kontrol amaçlı götürülmelidir. Bundan sonra her 6 ayda bir kontrol amacıyla diş hekimi ziyareti tekrar edilmelidir. Unutulmamalıdır ki çocukların edindiği ilk diş hekimi ziyareti oldukça önemlidir. Çocuk hiç ağrı duymadan rutin kontrollerle dişleri henüz çürümeden veya çürüğü ilerlemeden hekim ile tanışırsa bu ziyaretleri ağrılı olarak düşünmeyecek ve dental fobisi gelişmeyecektir.

Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde pedodonti hekimleri çocuğunuz için en uygun tedavi protokolünü belirleyerek başarıyla uygular.

Kök hücreler, gelişim ve büyüme süresince tüm doku ve organ sistemini oluşturan ve aynı zamanda bu sistemin gelişim ve onarımından sorumlu olan ana hürelerdir. Diş kök hücrelerinin en önemli özelliklerinden biri sinir hücrelerine dönüşme yeteneklerinin diğer hücrelerinden fazla olmasıdır. Süt dişleri ve daimi dişler uygun koşullarda çekildiğinde ve saklandığında elde edilen hücreler kök hücre kaynağı olabilir.

Süt dişleri, 20 yaş dişleri, ortodontik tedavi amacıyla çekilmesi gereken dişler birer kök hücre kaynağı olabilir. Dişler çekilirken, dişte çürük olmaması, süt dişlerinde kök rezorpsinyon başlamamış olmasına dikkat edilmelidir. Dişlerden elde edilen kök hücreler; uygun koşullarda saklandığında ilerde karşılaşılabilecek birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow