Psikiyatri

Psikiyatri, bireylerin zihinsel sağlığı, duygusal durumu ve davranışlarını inceleyen, teşhis koyan ve tedavi eden tıp dalıdır.
Psikiyatri

Son Güncelleme Tarihi 2.06.2024 01:25:18

Psikiyatristler, psikolojik bozukluklar, duygusal sorunlar, zihinsel hastalıklar ve davranışsal sorunlar gibi konular üzerinde uzmanlaşmış sağlık profesyonelleridir. Tedavi yöntemleri arasında konuşma terapisi, ilaç tedavisi ve diğer psikoterapi teknikleri bulunabilir. Psikiyatri, bireylerin mental sağlığına odaklanarak yaşam kalitesini artırmayı ve zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmayı amaçlar.

 

Psikiyatri Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Psikiyatri bölümü, çeşitli zihinsel sağlık sorunları, duygusal bozukluklar ve davranışsal problemlerle ilgilenir. Bu hastalıkların bazıları şunlardır:

  • Depresyon: Uzun süreli üzüntü, enerji kaybı, umutsuzluk gibi belirtilerle karakterizedir.

  • Anksiyete Bozuklukları: Genel anksiyete, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gibi durumları içerir.

  • Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar: Gerçeklikten kopma, halüsinasyonlar ve sanrılar gibi semptomlara neden olan ciddi zihinsel bozukluklar.

  • Bipolar Bozukluk: Manik ve depresif epizotlar arasında gidip gelen bir ruh hali bozukluğudur.

  • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB): Yineleyici obsesyonlar (saplantılar) ve bu obsesyonları kontrol etmeye yönelik tekrarlayıcı davranışlar (kompulsiyonlar) ile karakterizedir.

  • Yeme Bozuklukları: Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza gibi beslenme alışkanlıkları ve vücut algısıyla ilgili sorunları içerir.

  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB): Travmatik olayların ardından ortaya çıkan stres ve kaygı bozukluğu.

  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtü kontrolü ile ilgili sorunları içerir.

  • Kişilik Bozuklukları: Kalıcı düşünce, duygu ve davranış örüntülerindeki anormaliteleri kapsayan bir grup bozukluk.

  • Bağımlılık ve Madde Kullanım Bozuklukları: Alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan maddelerle ilgili sorunları içerir.

 

 

Liv Hospital Psikiyatri

Liv Hospital Psikiyatri Kliniği’nde psikiyatrik sorunlarda güncel, bilimsel ve tıbbi gelişmeler ışığında tanı ve tedavi yapılır.

Kişiye Özel Tedavi 

Liv Hospital psikiyatrist ve psikologlar bir takım çalışması anlayışı ile hastayı değerlendirir ve teşhis koyarlar. Konusunda tecrübeli uzman doktorlar, sizi dikkatle dinleyip ihtiyaçlarınıza göre, size özel düzenlenmiş bir tedavi protokolü takip ederler.

İlaç ve Psikoterapi

Tanı için klinik görüşmelerden, muayenelerden, laboratuvar tetkiklerinden ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Tespit edilen hastalıklarda ilaçla ve psikoterapi (ruhsal tedavi) yöntemleri ile tedavi yapılır.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow