Home Icon
Arrow
Arrow
Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal Hastalıklar

İçindekiler
 • Genel Bakış
 • İltihaplı Romatizmal Hastalıklara Dikkat!
 • Romatizmal Hastalıklar Neden Olur?
 • Romatizmal Hastalıklarda Tanı Nasıl Konur?
 • Romatizmal Hastalıkların Tedavisi Nasıldır?
 • Genel Bakış

  Romatizma genel anlamda kemik, kas ve eklemlerin etrafındaki ağrı veya acıyı ifade etmek için kullanılır. Romatizmal hastalıklar genel anlamda iltihabi olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye ayrılır. İltihabi olmayan romatizmaların başında kireçlenme (artroz) gelir. Artroz genellikle ileri yaş hastalığıdır ve temel olarak yaşlanmaya bağlı olarak eklem kıkırdağında zedelenme, incelme ve komşu kemiklerde kemik büyümesi ile kendini gösterir. Genç yaşlarda görülen artrozların en önemli nedeni ise mekanik tramvaya maruz kalmaktır.


  İltihaplı Romatizmal Hastalıklara Dikkat!

   

  İltihaplı romatizmal hastalıklar ise birçok hastalığı içerir. Bazıları yüzde 1’lere varan sıklıkta gözükürken bazıları ise oldukça nadir görülür. Artritin kelime anlamı vücuttaki bir veya daha fazla eklemde görülen yangıdır. Çocuklar da dahil olmak üzere herkesi her yaşta etkileyebilir, bununla beraber kadınlarda erkeklere göre bu hastalıklara yakalanma şansı daha fazladır. İltihaplı romatizmalarda bulgular mevcut hastalığın çeşidine bağlı olarak değişmek ile birlikte genel olarak en sık gözlenen bulgu eklemlerin iltihaplanması ile kendini gösteren artrit tablosudur. Artrit tablosu, eklemlerde şişlik, süreğen ağrı, kızarıklık-sıcaklık artışı ve katılık ( sabah tutukluğu ) şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca özellikle hastalığın türü başta olmak üzere, hastalığın süresi ve etkin tedavinin alınıp alınmadığına göre de akciğer, kalp, böbrek, cilt ve göz gibi eklem dışı bölgelerin tutulumuda olasıdır.

  Romatizmal Hastalıklar Neden Olur?

   

  Romatizmal hastalıkların nedeni net olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık (aile hikayesi) en önemli risk faktörüdür. Mikrobik bazı ajanlar, dengesiz beslenme ve sigara gibi çevresel faktörlerde bu hastalıkların gelişimine katkıda bulunur. Bazı tür romatizmal hastalıkların gelişimi düzenli ve dengeli beslenme, düzenli ve uygun egzersizlerin yapılması ile engellenebilir, ancak genetik yönü ağır basan hastalıkların gelişimini engelleyecek herhangi bir yaklaşım halihazırda bulunmamaktadır.

  Romatizmal Hastalıklarda Tanı Nasıl Konur?

   

  Romatizmal hastalıkların tanısının konulmasında en temel ögeler hastadan alınan öykü ve fizik muayenedir, birtakım laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleride tanısal amaçlı kullanılmaktadır.

  Romatizmal Hastalıkların Tedavisi Nasıldır?

  Çoğu romatizmal hastalığı tam olarak geçirici bir tedavi seçeneği yoktur, bununla beraber normal olarak hayatın sürdürülebilmesine yardımcı çok sayıda tedavi seçeneği mevcuttur. Verilecek olan tedavi sahip olunana hastalığın çeşidine ve şikayetlerin ciddiyetine göre değişmektedir. Bazı kişilerde sadece günlük basit bir egzersiz programı ve ağrı kesici kullanımı ağrıları hafifletip, eklem harekletlerini artırır. Bazı hastalarda ise biyolojijk ilaç kullanımına kadar uzanan geniş spektrumda anti-romatizmal ilaç kullanımı gerekebilir. Tedavide  her ne kullanılırsa kullanılsın temel prensipler ağrıyı dindirmek, eklem ve organ hasarını engellemek ve hastanın fonksiyonelliğini sürdürebilmesini sağlamaktır. Bu hedeflere ulaşmanın en önemli yolu ise erken tanı ve etkin tedaviden geçmektedir.

  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  romatizma
  kemik
  kas
  eklem
  ağrı
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  25 Haziran 2024 11:32:51
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!