Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon, cerrahi müdahalelerde anestezi uygulayarak hastanın ağrısız bir şekilde cerrahi geçirmesini sağlayan tıbbi bir uzmanlık alanıdır.
Anestezi ve Reanimasyon

Son Güncelleme Tarihi 31.05.2024 09:38:47

Anestezi ve Reanimasyon, cerrahi müdahalelerde anestezi uygulayarak hastanın ağrısız bir şekilde cerrahi geçirmesini sağlayan ve kritik durumdaki hastaların yaşamsal fonksiyonlarını düzenleyen tıbbi bir uzmanlık alanıdır.

 

Anestezi ve Reanimasyon Nedir?

Anestezi ve Reanimasyon, cerrahi operasyonlarda ağrı kontrolü ve hastanın bilincini kaybetmesi için anestezi uygulayan, aynı zamanda kritik durumdaki hastaların yaşamsal fonksiyonlarını destekleyen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan uzmanlar, cerrahi müdahaleler sırasında hasta konforunu sağlamak ve yoğun bakım ünitelerinde kritik durumdaki hastaların bakımını yönetmekle görevlidirler. Anestezi, hastanın ameliyat sırasında ağrı, bilinç kaybı ve kas gevşemesi sağladığı için cerrahi prosedür için gereklidir. Anestezi, genel anestezi veya bölgesel anestezi olarak uygulanabilir. Genel anestezi, hastanın bilincini ve ağrı hissini tamamen ortadan kaldırır. Genel anestezi, intravenöz olarak veya nefes yoluyla uygulanabilir. Bölgesel anestezi, hastanın vücudunun belirli bir bölgesinin hissini ve ağrısını ortadan kaldırır. Bölgesel anestezi, epidural anestezi, spinal anestezi, sinir blokajı ve lokal anestezi gibi çeşitli tekniklerle uygulanabilir.

Anestezi Yöntemleri Nelerdir?

  • Genel anestezi,
  • Bölgesel anestezi yöntemleri
  • Epidural anestezi,
  • Spinal anestezi,
  • Kombine spinal epidural anestezi,
  • Üst ekstremite ameliyatlarında uygulanan sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulduğu anestezi yöntemleri

Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinde ameliyat sonrası hastaların ağrı duymalarını engellemek için kullanılan hasta kontrollü ağrı kesici sağlayan ağrı pompaları klinik uzmanlarının başarıyla uyguladıkları hizmetler arasında yer alıyor.

 

 

Liv Hospital Anestezi ve Reanimasyon Kliniği

Liv Hospital Anestezi ve Reanimasyon Kliniği deneyimli uzman kadrosuyla 7 gün 24 saat kaliteli ve güvenli anestezi hizmeti sunar. Anestezi teknikerleri, anestezi uzmanlarının denetiminde sürekli klinik ve teorik eğitim alır ve mesleki eğitim seminerlerine katılır. Anestezi ekibi, hastanenin anestezi gerektiren tüm alanlarında (ameliyathane, endoskopi ünitesi, doğumhane, kadın-doğum müdahaleleri, MR, radyoloji, acil servis ve IVF) başarıyla hizmet verir. Anestezi hizmeti, konusunda deneyimli anestezi uzmanları tarafından girişim öncesi tıbbi değerlendirme ile girişim esnasında ve sonrasında ağrı tedavisi ve tüm yaşamsal fonksiyonların takibini içerir. Tanısal veya tedavi edici girişimlerde analjezi ve sedasyon, günübirlik cerrahi anestezisi, ağrısız doğum, bebekler ve çocuklarda anestezi, tüm cerrahi branşlarda anestezi uygulamalarını da kapsar.

Özellikli Ameliyatlarda Güvenli Anestezi

Bölgesel anestezi yöntemleri için ameliyathanemizde ultrasonografi cihazı da kullanılır. Ameliyathanemizde genel cerrahi, kadın doğum ve üroloji ameliyatları için son teknoloji olan “Da Vinci surgical system HD” ve ortopedi diz ve kalça protezi ameliyatlarında “MAKO Rio Robotik orthopedicsystem” mevcuttur. Bu özellikli ameliyatlarda, anestezi uzmanları, hastaların güvenliği için anestezinin tüm teknoloji olanaklarını ve ameliyat sonrası hastaların ağrı duymamaları için gerekli yöntemleri (Bölgesel anestezi yöntemleri ve hasta kontrollü analjezi) uygularlar. Obezite cerrahisi veya kulak burun boğaz ameliyatlarında özellikli hava yolu sağlama cihazları ameliyathanede anestezi doktorları tarafından kullanılır.

Dünya Standartlarında Anestezi Uygulamaları

Anestezi ve Reanimasyon Kliniği; bilim ve teknolojinin ulaştığı son aşamaları içeren teknolojik alt yapı donanımı ve bilimsel nitelikleri yüksek, konusunda deneyimli bir ekibe sahiptir. Ekibimiz; kalp cerrahisi, beyin cerrahisi, çocuk cerrahisi, kadın doğum, ortopedi, göğüs cerrahisi, damar cerrahisi, kulak-burun-boğaz, üroloji ve göz gibi tüm bölümlerde gerekli anestezi uygulamalarını dünya standartlarında yapmaktadır.

Kaliteli ve Güvenilir Anestezi Hizmeti

Ameliyathanemiz 8 ameliyat odasına sahip olup, ameliyathane odaları yüksek teknolojik alt yapısı ile çağın gerektirdiği tüm olanakları hastalarımıza sunmaktadır. Bu özellikler aynı zamanda eksiksiz ve kaliteli anestezi hizmeti verilmesine olanak sağlamaktadır.

Tecrübe ve Teknik Bir Arada

Anestezi ve Reanimasyon Kliniğimiz; yaş aralığı 0 -100, kilo aralığı 2-215 kg gibi çok farklı hasta grubuna hizmet verilebilir. Hastaların büyük çoğunluğunu kanser cerrahisi oluşturduğu için bu hastalarda hem eşlik eden diğer sağlık sorunları hem de uzun süren (10-17 saat) ameliyatlar nedeniyle anestezi teknikleri ve işlemleri özellik gösterir. Anestezi ekibi hem tecrübe olarak hem de teknik donanım olarak bu hastalara her tür hizmeti verebilir. Hastalara genel anestezi dışında bölgesel anestezi yöntemleri de (spinal blok, epidural blok, kombine spino-epidural blok, el-kol ameliyatlarında sadece bölgenin uyuşturulması gibi) rahatlıkla uygulanır.

Liv Hospital Anestezi ve Reanimasyon Kliniği’nde anestezi uzmanları tanı, tıbbi tedavi ve hastaların yaşam kalitesini arttırmak için diğer bölümlerle tam entegre şekilde sağlık hizmeti verir.