Home Icon
Arrow
Arrow
Aşırı Terleme Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Olur?

Aşırı Terleme Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Olur?

İçindekiler
 • Bunları Yaşıyorsanız
 • Tedavi Yöntemleri 
 • Cerrahi Tedavi-Videotorakoskopik Torakal Sempatektomi (ETS)
 • Harici Topikal İlaçlar ve Kremler
 • Botoks Uygulaması
 • İyontoforez Tedavisi
 • Hiperhidrosis yani bölgesel aşırı terleme; sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığı ve aktivitesine bağlı olarak gelişir. Genelde çocukluk çağı ya da ergenlik dönemindeki yaş grubundaki kişilerde eller, koltuk altı ve ayaklarda aşırı terleme, yüzde kızarma, terleme ve ateş basması gibi şikayetler yapan bir rahatsızlıktır. Bu kişilerde eller veya koltuk altı devamlı nemli ve ıslak olup, kişilerin günlük hayatını etkiler. Bu kişiler sık sık kıyafet değiştirme, tokalaşmaktan kaçınma ve yazı yazarken kağıdın ıslanması gibi sosyal hayatlarında kısıtlanmaya yol açmakta ve günlük aktivitelerde aksamaya yol açarak kişinin psikolojik durumunu da olumsuz etkilemektedir.


  Hiperhidrosis başka bir hastalığa veya hormonal bozukluğa bağlı değildir. Stres, korku, heyecan durumları ve sıcak hava tetikleyici faktörler olarak rol oynamaktadır. Tüm vücuttan gözlenen terleme ise; her zaman bir hastalık belirtisi olmayıp kilo fazlalığı ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişebilir. Özelikle bazı hormonal hastalıklar (özellikle tiroid bezi), kanserler, mikrobik hastalıklar, menapoz, düşük kan şekeri yada diabet gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. 

  Bölgesel aşırı terleme tanısı konulurken hastalardan alınan detaylı bilgi ve muayene genellikle yeterli olmaktadır. Tanı konulurken aşağındaki kriterlerin mevcut olması üzerinde durulur: Başka bir hastalığa bağlı olmaksızın el, ayak, koltuk altı, yüz-kafa gibi bölgesel aşırı terlemenin mevcut olması.

  Geceleri genellikle bir terleme sorunu ile karşılaşılmazken stresli durumlarda ise kuru haldeki ellerin dakikalar içinde yere damlama oluşturacak düzeyde aşırı terlemesi görülebilir. Hiperhidrosisin toplumda %2-4 oranında rastlanmaktadır. Cinsiyet farkı yoktur her ikisinde de eşit orandadır. Genelde ailesel yani genetik köken bir eğilim söz konusudur.

  Bunları Yaşıyorsanız

  •    El sıkışmak konusunda sıkıntı yaşıyor hatta bu nedenle yeni biriyle tanışmaktan çekiniyorsanız,
  •    Kıyafetlerinizin kenarı elinizi sildiğiniz için sürekli kirleniyor ve renk değiştiriyorsa,
  •    Bilgisayar, telefon kullanmakta ve yazı yazmakta zorlanıyor ve yanınızda sürekli elinizi silecek bir şeyler taşıyorsanız,
  •    Yanınızda yedek kıyafetler taşıyorsanız,
  •    Sosyal hayatınız ve psikolojiniz bu durumdan etkilenmeye başladıysa, tedavi olmanız gerekir

  Tedavi Yöntemleri 

  Cerrahi Tedavi-Videotorakoskopik Torakal Sempatektomi (ETS)

  Göğüs Cerrahisi tarafından uygulanan ameliyat yöntemidir. İşlem torakoskopik yani kapalı bir yöntem ile yapılmakta ve küçük çaplı kameralı koltuk altı bölgesine sadece 0,5 cm'lik tek bir kesiden ile girilerek yapılır.  Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

  Göğüs kafesinin içinde aşırı terlemenin nedeni olan ter bezlerine uyarı veren sempatik sinir lifleri ve düğümlerinin yakılarak, kesilerek yada klipslenerek fonksiyon görmesinin engellenmesi şeklinde uygulanır.  Hastalar aynı gün ya da tedbir amaçlı bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. El, yüz ve koltuk altı bölgeleri için ortalama %98 (%90-100)  yakın oranlarda yüksek fayda sağlanabilmekte ve bazen de ayak bölgesinde fayda sağlanmaktadır. Cerrahi tedavi sonrası yüz kızarması % 95, yüz terlemesi %90 oranında azalır.  Bu ameliyat bitikten hemen sonra şikayet bölgesinde terleme kesilir. Birkaç gün içinde günlük hayatlarına ve işlerine geri dönebilmektedirler.

  Harici Topikal İlaçlar ve Kremler

  Alüminyum içeren krem yada losyonlar gibi terleme bölgesine haricen uygulanan ürünlerdir. Genelde yatmadan önce kullanılır ve yıkandıktan sonra ürün uzaklaştırılır. Etkileri geçici ve kısa sürelidir ve ağır vakalarda yetersiz kalmaktadır. Uygulama bölgesinde tahriş oluşturabilme gibi olumsuz yönleri mevcuttur.

  Botoks Uygulaması

  Yüz kırışıklıklarını düzeltmek için kullanılan  botilinum toksininin ter bezlerini uyaran sinirleri bloke ederek terleme bölgesine çok sayıda küçük enjeksiyon yapılarak uygulandığı tedavi şeklidir. El içine uygulamada çok ağrılı olabilmesi, hissizlik ve kas güçsüzlüğü gibi sorunlar oluşturabilmesi nedeniyle el bölgesi için pek tercih edilmemektedir. En sık ve verimli olarak koltuk altı bölgesinde uygulanmaktadır. Bununla birlikte botoks iyileştirici bir madde değildir etkisi ortalama 6 ay sürmekte ve bu süre sonunda yöntemi tekrarlamak gerekmektedir

  İyontoforez Tedavisi

  Terleme bölgesine sıvı içerisinde düşük voltajda elektriksel uyaran verme prensibine dayanan tedavi yöntemidir. Bu işlemin ter bezlerini geçici olarak bloke edeceği düşünülür. Uygulanabilirlik açısından daha çok el ve ayak aşırı terlemesinde tercih edilmektedir. Etki süresi ortalama bir iki hafta olduğundan aralıklı tekrarlanması gereken bir tedavi yöntemidir. İyontorofez genel olarak güvenlidir ve koruma terapisi de evde yapılabilir.

  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  terleme
  hiperhidrosis
  koku
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  14 Aralık 2023 18:52:23
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!