Çocuk Kardiyolojisi

Çocuk kardiyolojisi, 0-18 yaş arası çocukların kalp ve damar hastalıklarını inceleyen ve tedavi eden bir tıp dalıdır.
Çocuk Kardiyolojisi

Son Güncelleme Tarihi 4.04.2024 15:58:33

Çocuk kardiyolojisi, 0-18 yaş arası çocukların kalp ve damar hastalıklarını inceleyen ve tedavi eden bir tıp dalıdır.

 

Çocuk Kardiyolojisi Nedir?

Çocuk kardiyolojisi, çocuklarda kalp ve damar sistemi hastalıklarıyla ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Bu alandaki uzmanlar, doğuştan gelen kalp anomalileri, kalp kapak hastalıkları, kalp ritim bozuklukları ve diğer kardiyovasküler sorunlar gibi çocuklarda görülen kalp problemlerini teşhis eder, tedavi eder ve yönetir.

Liv Hospital Çocuk Kardiyolojisi Kliniği’nde Yapılan İşlemler

Çocuklarda kalp hastalıkları, başlıca doğumsal (konjenital) veya sonradan gelişen (edinsel) olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Erişkinlerin aksine çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bölümünü konjenital kalp hastalıkları oluşturur. Her iki grupta da ritim bozukluğu denilen sorunlarla da karşılaşılır.

  • Kalp elektrokardiyografisi (EKG)
  • Kalp grafisi (Telekardiyografi)
  • Kalp ultrasonografisi (Renkli Doppler Ekokardiyografi)
  • Kalp kateterizasyonu ve anjiyografisi
  • Ritim bozukluklarında 24 saatlik EKG izlemi (HOLTER EKG)
  • Elektrofizyolojik çalışma dahil olmak üzere ileri tanı yöntemleri kullanılır.

 

Bebeklerde Morarmaya Dikkat!

Bazı kalp kusurları doğumdan hemen sonra, bebeklik döneminde veya daha sonra çocukluk döneminde ciltte morarma ile kendini gösterir. Bu mor bebeklerin gelişimi genellikle normale yakın olmasına karşın, aniden ciddi morarma nöbetleri gelişebilir. Bu nöbetlerde çocuklarda bilinç kaybı ortaya çıkabilir. Daha büyük çocuklarda egzersiz esnasında nefes darlığı ve bayılma krizleri olabilir. Bu belirtiler vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlayan kanın akciğerlerde oksijenlenememesine bağlıdır. Doğuştan kalp hastalığı her yeni doğan bin bebekten 8'inde görülür. Sonradan gelişen (edinsel) kalp hastalıkları arasında en sık görülen hastalık, akut romatizmal ateştir.

Doğuştan Kalp Ameliyatları

İleri teknoloji ürünü cihazlarla donatılan Liv Hospital Çocuk Kardiyolojisi Kliniği; uzman hekim kadrosu ve farklı disiplinlerden hekimlerle 0-18 yaş arası bebek ve çocuklarda görülen kalp hastalıklarının tedavisi için güncel yaklaşımlarla sağlık hizmeti veriyor. Birçok klinikte 10 kilo altı çocuklara anestezi verilmesi ve kalp ameliyatının gerçekleştirilmesi mümkün değilken; Liv Hospital Çocuk Kardiyolojisi Kliniği’nde doğuştan kalp ameliyatları da başarı ile uygulanır. Deneyimli çocuk kardiyoloji uzmanları, çocuk anestezisi konusunda tecrübeli uzmanlar, ameliyathane ve yoğun bakım ekibi üstün başarıyı hedefler.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow