Home Icon
Arrow
Arrow
Gebelikte Hipertansiyon

Gebelikte Hipertansiyon

Doctor Image
Liv Hospital Vadistanbul
Op. Dr. Mihriban Seyhan Özleme
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Calender Icon
13 Aralık 2023
İçindekiler
 • Gebelikte Hipertansiyonun Nedeni Nedir?
 • Gestasyonel Hipertansiyon Nedir?
 • Gebelikte Hipertansiyon Değerleri Nedir?
 • Gebelikte Hipertansiyon İlaçları Kullanılır mı? 
 • Gebelikte Hipertansiyon Riskleri Nelerdir?
 • Gebelikte Hipertansiyon Yönetimi Nasıl Yapılır? 
 • Gebelikte Hipertansiyonun Nedeni Nedir?

  Kan basıncı gebelikte fizyolojik olarak düşme gösterse de 10 gebeden 1'inde hipertansiyon görülüyor. İleri yaş gebelikleri ve obezite bu sorunun başlıca nedenlerindendir. Gebelikte hipertansiyon gebeliğe özgü çıkabileceği gibi gebelik öncesi var olan kronik hipertansiyon olarak da görülebilir. Öncelikle gebeliğe özgü hipertansiyon mu (gestasyonel hipertansiyon) yoksa gebelik öncesi var olan hipertansiyon mu (kronik hipertansiyon) olduğunun anlaşılması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Ulus Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ebru Özenç, gebelikte hipertansiyonla ilgili merak edilenleri anlattı.


  Gestasyonel Hipertansiyon Nedir?

  Gebeliğin haftasına göre hipertansiyon hastalığı kronik mi yoksa gebeliğe mi bağlı ayrımı yapılabilir. Gebeliğin 20’nci haftasından önce olan hipertansiyon kronik hipertansiyon olduğunu gösteren bir bulgudur. Gestasyonel hipertansiyon ise gebeliğin 20’nci haftasından sonra görülür ve doğumdan sonra düzelme beklenir. Ancak öncesinde hipertansiyon tanısı bilinmeyen gebelerde 20’nci haftadan sonra hipertansiyon saptandığında gebeliğe bağlı olup olmadığını anlamak için doğum sonrası beklenmelidir. Doğumdan sonra 6’ncı haftada gestasyonel hipertansiyonun düzelir.


  Gebelikte Hipertansiyon Değerleri Nedir?

  Gebelerde tansiyon değeri 160/110 mmhg'nin üzerinde ise şiddetli hipertansiyondur ve acil bir durumdur.


  Gebelikte Hipertansiyon İlaçları Kullanılır mı? 

  Hafif-orta düzeyde hipertansiyonu olan gebelerde ilaç kullanımı tartışmalı bir konu olup 150/95 mmhg'nin üzerindeki tansiyon değerlerinde ilaç başlanması veya devamı önerilir. Gebelikte hangi tansiyon ilaçlarının uygun olduğu değerlendirilip buna göre ilaç seçimine karar verilmelidir. Gebelikte kullanılabilecek ilaç çeşidi oldukça kısıtlı olmakla birlikte doğum sonrası ilaç seçenekleri tekrar artar.


  Gebelikte Hipertansiyon Riskleri Nelerdir?

  Gebelikte hipertansiyon bebek için de anne için de zararlı etkilere sahiptir. Durumun ciddiyetini belirleyen bulgulardan biri tansiyon değerinin 160/110 mmhg'nın üzerinde olması, diğeri de annenin idrarında protein kaçağı olup olmadığıdır. Daha acil durumlarda annede bilinç bozukluğu ve nöbetler de gelişebilir. Bu tablolar preeklampsi/eklampsi’dir. Bebekte ise bu tablolar gelişim geriliği, erken doğum riski ile sonuçlanabilir. Uzun vadede gebelikte hipertansiyon görülen kadınlarda doğumdan sonra değerler normale dönse de ileri yaşlarda hipertansiyon görülme riski 2 kat artar.


  Gebelikte Hipertansiyon Yönetimi Nasıl Yapılır? 

  • Bol sıvı tüketin
  • Her gün kısa yürüyüş yapın
  • Sol yanınızın üzerine yatın
  • Ödem oluşumunu önlemek için protein açısından zengin beslenin (Et, süt, yumurta, yoğurt)
  • Stres ve gerginlikten uzak durun
  Gebelik döneminde hipertansiyonu olan annelerde gebelik süresince tuz kısıtlanması uygulanmaz, normal gebelik diyeti uygulanır. Doğum sonrası dönemde tekrar değerlendirilerek beslenme önerileri yapılır.
  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  hamilelik
  gebelik
  anne sağlığı
  bebek sağlığı
  tansiyon
  hipertansiyon
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  30 Nisan 2024 16:42:25
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!