liv sağlık köşesi

Burundan Nefes Alıp Vermek Ömrü Uzatıyor

Oluşturma Tarihi: 24.06.2022 14:35 | Son Güncelleme: 01.09.2022 09:58

Doğru Nefes Almanın Önemi Nedir?

Çoğu kez farkında olmadan yaptığımız, kısıtlandığında büyük sıkıntı yaşadığımız nefes alıp vermek yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Doğum anından ölene kadar yaklaşık yarım milyon kez gerçekleştirmemize rağmen doğru nefes almayı hala bilmiyoruz. Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Timur Akçam doğru nefes almanın sağlığa faydalarını anlattı.


 

Burundan Alınan Hava Neden Daha Sağlıklı?

Burun ve sinüslerde damarların genişlemesini sağlayan nitrik oksit (NO) oluşur ve bu, burun solunumu esnasında hava akımı ile alt hava yollarına ilerler. Akciğere ulaştıktan sonra kan akımı ile damarların fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Kalp sağlığına ve cinsel sağlığa yardımcı olur. Kan damarlarını genişletip kan basıncını azaltarak kalp krizine karşı koruyucu rol oynar. Hava yolundaki hastalık yapıcı organizmaların tahrip edilmesine yardımcı olur. Alınan oksijenin dokulara ulaşımını ve geçişini kolaylaştırarak solunumun daha etkili olmasını sağlar.
 

Ağız Solunumu Zararları Nedir?

  • Burunun virüs ve bakterilere karşı sağlamış olduğu savunma mekanizmaları devre dışı kaldığı için solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür. 
  • Ağızdan nefes almak horlama ve tıkayıcı uyku apnesi yatkınlığını belirgin ölçüde arttırır. 
  • Ağız solunumu, ağız içinde yaşayan bakterilerde değişiklikler oluşturarak ağız kokusuna yol açabilir. 
  • Ağız solunumu dil, dişler ve dişetlerini kurutur. Bunun sonucu ağız içindeki asit düzeyi diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına yol açar. 
  • Ağız solunumu, özellikle uykuda, dehidratasyona sebep olarak ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı ile uyanmaya yol açar. 
  • Dikkat eksikliği ve hiperakitivite bozukluğunun ağız solunumu ile arttığı gösterilmiştir. 
  • Ağız solunumu yapan çocuklarda anormal yüz gelişimi ve yapısal diş bozuklukları gelişme riski daha fazladır.
 

Ağız Solunumu Neden Olur?

Bir veya iki burun deliğinde hava akımında azalma ile karakterize tüm burun tıkanıklığı sebepleri ağız solunumuna yol açar. Burun orta duvarında yer alan kıkırdak ve kemiğin eğrilikleri (septum deviasyonu), burun destek yapılarının zayıflığı, burun etlerinin büyüklüğü gibi yapısal bozukluklar, alerji, enfeksiyon gibi burun içini örten örtünün hastalıkları, burun içinde kitle oluşturan hastalıklar burun tıkanıklığı oluşturarak ağız solunumuna sebep olabilir. Özellikle çocuklarda geniz eti önemli bir ağız solunumu sebebidir.
 

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

Burun tıkanıklığına yol açan yapısal hastalıklar çeşitli ameliyatlar ile basitçe tedavi edilebilirken, burun içini örten örtünün hastalıkları genellikle ilaç tedavileri gerektirir. Burun tıkanıklığının tedavisi genellikle solunumun da ağız yolundan buruna dönmesini sağlar.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde