liv sağlık köşesi

Doğru Zamanda Doğru Vitamin Kullanımı

Oluşturma Tarihi: 27.07.2022 14:10

Genel Bakış

Vitaminler, vücudumuzda birçok görevi olan, sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olan maddelerdir. Bazı vitaminler vücut içerisinde sentezlenebilirse de büyük çoğunluğunu dışardan besinler yoluyla almamız gerekmektedir. Vitaminlerin büyük kısmı bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunur. Yeterli ve dengeli bir beslenme ile vücudun vitamin ihtiyacı çoğunlukla karşılanabilir. Ancak gebelik, yaşlılık gibi bazı fizyolojik durumlarda, bazı çevresel faktörlerle, bazı hastalıklar veya ilaç tedavisi durumlarında vitamin ihtiyacı artabilir. Bu durumlarda vitamin takviyesi elzemdir.Günümüzde dünyadaki nüfus artışı ve ekonomik koşullar nedeniyle hızlı ve ucuz besin üretme gerekliliği ortaya çıkmış, bu da besin kalitesi ve içeriğinde eksilmelere neden olmuştur. Bunun sonucu olarak da insanlarda vitamin desteği alma eğilimi ortaya çıkmıştır. Şüphesiz ki haklı bir eğilimdir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır; vitamin fazlalığı ve bu fazlalığın verebileceği zararlar.
Vitaminler sağlıklı bir vücut için gereklidir ama fazlalığı da vücudumuzda birçok zarara yol açabilir, özellikle yağda çözünen vitaminlerde (A, D, E, K) bu ihtimal artmaktadır.
 

Vitaminler Fazla Alındığında Oluşabilecek Hastalıklar

-D vitamini fazla alındığında D vitamini zehirlenmesine yol açabilir. Artmış D vitamini vücutta kalsiyum fazlalığına, bu da kalp hastalıklarına ve böbrek taşlarına sebep olabilir.
-A vitamini fazla alındığında ciltte koyulaşmaya, pullanmaya, kafa içi basıncının artmasına, baş ağrısına, görme sorunlarına neden olabilir.
-E vitamini fazlalığı kalp hastalıklarına, kanamalı inmeye, demansa, kansere eğilimli olmaya yol açabilir.
-C vitamini fazlalığı böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.
-K vitamini fazlalığı kan pıhtılaşması ile ilgili hastalıklara sebep olabilir.
Vitamin ihtiyacını karşılamanın en kolay, ucuz ve ideal yöntemi kişinin yaşı, yan hastalıkları, yaşadığı çevre, sosyoekonomik durumuna göre oluşturulmuş yeterli ve dengeli bir beslenme planıdır.
Vitamin takviyesi ihtiyacı düşünüldüğünde doğru yaklaşım; hekime veya beslenme uzmanına başvurup kan tetkikleri ile vitamin seviyelerini ölçtürüp, ihtiyaç durumu olup olmadığı ve ihtiyacın miktarı belirlendikten sonra ve hemen her şeyde olduğu gibi yarar zarar dengesi gözetilerek vitamin takviyesi alınmasıdır.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde