liv sağlık köşesi

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı Nedir?

Oluşturma Tarihi: 07.04.2023 10:21 | Son Güncelleme: 04.07.2023 17:38

Sleeve Gastrektomi

Obezite cerrahisi yöntemlerinden biri olan sleeve gastrektomi ameliyatı midenin büyük bir çoğunluğunun alınması ile gerçekleştirilir. Alınan mide ile az miktarlar ile doygunluk sağlanarak kalori kısıtlanır ve ağırlık kaybı sağlanır. Kapalı invaziv yöntemi ile uygulanabilen bu ameliyat güvenli sayılsa da uzun bir iyileşme sürecini içerebilir. Ameliyat kadın erkek fark etmeksizin uygulanabilse de hastaların bazı şartları sağlaması beklenir. "Sleeve gastrektomi ameliyatı nedir?" gibi soruların yanıtı ve konuyla ilgili daha detaylı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

Sleeve Gastrektomi Nedir?

Bariatrik cerrahi ya da obezite cerrahisi olarak da bilinen mide ameliyatları, kilo verme ameliyatlarının tamamını kaplar. Bu ameliyatlar sindirim sisteminde yapılan çeşitli değişiklikler ile kilo vermeye yardımcı olur. Diyet ve egzersiz kilo vermede önerilen ve denenmesi gereken ilk yöntemlerdir. Ancak çeşitli nedenlerde dolayı bazı kişilerde bu yöntemler etkili olmayabilir veya kilonuz ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Mide ameliyatının kimlere uygulanabileceği ile ilgili geniş bir prosedür bulunur.
Obezite cerrahisi tek bir prosedürden oluşmaz. Gastrik bypass, sleeve gastrektomi gibi birkaç farklı cerrahi yöntem bulunur. Bu yöntemlerden bazıları yemek yeme kapasitenizi sınırlarken bazıları besinlerin emilme yeteneğini etkileyerek ağırlık kaybını hedefler. Obezite cerrahisinin birçok faydası olduğu gibi bir takım riskleri de bulunur. Genel sağlık durumunuz dikkate alınarak doktorunuz ile hangi yöntem için uygun olduğunuzu ve avantaj ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde konuşarak bir karara varabilirsiniz.
Sleeve gastrektomi kişide ağırlık kaybı sağlayabilmek amacıyla uygulanan ameliyatlardan biridir. Dikey tüp mide olarak da isimlendirilir. Bu ameliyat sırasında midenin büyük bir kısmı çıkarılarak tüketilebilecek yiyecek miktarı kısıtlanmış olur. Midede sindirimin yanı sıra salgılanan hormonlar da bulunur. Midenin büyük çoğunluğunun çıkarılması sonucunda vücutta bir takım hormonal değişiklikler gözlenebilir. Kilo vermeye yardımcı olan hormonların harekete geçmesini sağlayan bu yöntem ile hipertansiyon, kalp hastalığı gibi obezite ile ilişkili hastalıkların riskinin azalmasına da katkı sağlanır. Önemli bir prosedür olsa da bu yöntem gelişen teknolojik gelişmeler sayesinde genel olarak laparoskopik olarak uygulanabilir. Bu yöntem karnın tamamını açmaya yarayan büyük bir kesi yerine karnın alt kısmından yapılan küçük kesiler ve içerisine küçük aletlerin sokulması ile gerçekleştirilir.
 

Sleeve Gastrektomi Kimlere Yapılır?

Sleeve gastrektomi bilinen diğer adı ile tüp mide ameliyatı büyük bir prosedürdür ve kilo vermek isteyen herkese uygulanmaz. Ameliyat ile kilo vermek kolay bir yöntem olarak düşünülse de ömür boyu dikkat edilmesi gerekenlerin olması, uzun iyileşme süreci düşünüldüğünde sanıldığı kadar da kolay bir yöntem değildir. Bu nedenle herkese uygulanmaz. Aşağıdaki şartlara sahipseniz tip mide için iyi bir aday olabilirsiniz:
 • BKI (Beden Kütle İndeksi) 40 veya daha yüksek olmak
 • BKI’nin 35 ile 39,9 arasında olmasının yanı sıra tip 2 diyabet, hipertansiyon gibi eşlik eden ciddi bir sağlık sorunun olması
 • BKI 30 ile 34 arasında ve kilo kaynaklı ciddi bir sağlık sorununun olması
Bu şartların dışında obezite ile ilişkili hipertansiyon, kalp hastalığı, yüksek kolesterol seviyelerine sahip olmak gibi hastalıklarınız var ve defalarca kez denemenize rağmen diyet ve egzersiz ile ağırlık kaybı yaşayamıyorsanız doktorunuz ile ameliyat için uygun olup olmadığınıza konuşarak karar verebilirsiniz.
Ameliyat olmak tek başına ağırlık kaybını başlangıçta sağlasa da uzun vadede ağırlık kaybını devam ettirebilmek için kalıcı değişiklikler yapmaya istekli olmalısınız. Ameliyat sonrasında beslenme, egzersiz ve genel yaşam tarzınız uzun süre takip edilecek ve sizden yönlendirmelere uymanız beklenecektir.

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı
 

Sleeve Gastrektomi Komplikasyonları Nelerdir?

Sleeve gastrektomi artan deneyim ve gelişen teknikler ile güvenli bir ameliyattır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi sleeve gastrektomi ameliyatı sonucunda da bir takım komplikasyonlar gözlenebilir. Genel sağlık durumunuz için ne bekleyeceğini bilmekte fayda vardır. Genel olarak sleeve gastrektomi komplikasyonları şunları içerir:
 • Midenin kesik noktasından sızıntı
 • Mide daralması olarak da bilinen stenoz
 • Kanama veya pıhtı oluşumu
 • Safra taşı
 • Enfeksiyon
 • Kusma
 • Hipoglisemi
 • Besin veya vitamin eksikliği
 • Yeniden kilo alma
 

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı Öncesi Ne Yapmalı?

Doktorunuz ile ameliyata uygunluğunuz hakkında konuşup onay aldıktan sonra ameliyata hazırlanmak için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Ameliyattan bir süre önce özel bir ilaç ve diyet tedavisine başlayabilirsiniz. Bu diyet tedavisinin amacı ameliyat öncesinde bir miktar ağırlık kaybı sağlayarak ameliyatın daha güvenli hale gelmesini sağlamaktır. Ameliyattan önceki gün en az 12 saat önce yeme ve içmeyi bırakmanız gerekir. Böylece mideniz ameliyat sırasında boş olarak olası komplikasyonlar engellenmiş olur.

 

Sleeve Gastrektomi Nasıl Yapılır?

Sleeve gastrektomi ameliyatı genellikle minimal invaziv prosedürü şeklinde uygulanır. Bu prosedür karnın alt kısmında 1 santimetre boyutunda yaklaşık beş altı kesi atılması ile uygulanır. Bu kesilerden içeriye uzun cerrahi aletler ile video teleskop kosularak midenin ortalama %60 ile %75’i çıkarılır. Laparoskopi olarak da bilinen minimal invaziv tedavi küçük kesilere sahip olmasından kaynaklı daha hızlı iyileşme süreci içerir. Ancak genel sağlık durumuna bağlı olarak tüp mide ameliyatı geleneksel ameliyat ile yani karnın büyük bir kesi yardımı ile tamamen açılması ile de gerçekleştirilebilir. Hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.
 

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Tüp mide ameliyatı sonrasında uzun bir iyileşme süreci ve dikkat etmeniz gereken durumlar bulunur. Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca önce tamamen sıvı sonrasında püre olmak üzere yavaş bir katı gıdaya geçiş süreci bulunur. Ameliyat sonrasında mideniz oldukça küçülecek bu da çok az miktarlarla doymanız anlamına gelir. Ancak mide büyüyebilen bir organdır. Eğer ameliyat sonrasında kalıcı yaşam değişikliklerinde bulunmaz ve eski alışkanlıklarınıza dönerseniz uzun vadede ameliyattan önceki kilonuza dönmeniz oldukça olasıdır. Ameliyat ile midenin büyük bir bölümü çıkarıldığı için bazı besin ögelerinin emilim de etkilenebilir. Bu nedenle ömür boyu vitamin desteği kullanmanız gerekebilir.


Sleeve Gastrektomi Ne Demek?
 

Sleeve Gastrektomi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hem kısa hem de uzun vadede doğru beslenme ve sağlıklı seçimler yapmayı öğrenmek için bir diyetisyen ile birlikte çalışmanız gerekebilir. Ameliyat sonrasında taburcu olana kadar diyetiniz sağlık kuruluşunuzun diyetisyeni tarafından ayarlanır. Sleeve gastrektomi ameliyatı sonrası için bir beslenme prosedürü bulunur. Bu prosedür şu şekildedir:
 • 1. Aşama: Berrak sıvı diyet uygulanır.
 • 2. Aşama: Hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak 2- 14 gün boyunca uygulanan diyet boyunca hastaya tam sıvı diyet uygulanır. Bu diyet protein karışımları, meyve suyu, et suyu gibi besinleri içerir.
 • 3. Aşama: Hastanın tolere edebileceği düşünüldüğü noktada yumuşak gıda diyetine geçilir. Bu diyet ameliyattan sonra ortalama 3. haftada başlayarak 5. haftaya kadar uygulanabilir. Püre şeklinde olan gıdaları ve ihtiyaç duyulan proteini sağlayabilmek için protein karışımlarını içerir.
 • 4. Aşama: Bu aşamada hastalar yavaş yavaş az olmak şartı ile normal beslenmeye geçer.
Bu aşamaların hepsi hastanede geçilmeyebilir. Bu durumda doktorunuz evde bakım ile ilgili sizi yönlendirecektir. Normal beslenmeye geçtikten sonra da düzenli aralıklar ile takibinizi sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında normal beslenmeye geçene kadar aldığınız düşük kalorinin de etkisiyle hızlı bir ağırlık kaybı yaşayacaksınız. Ameliyat olmak ağırlık kaybı sürecinin tamamı değildir. Ameliyat sonrası ağırlık kaybının sağlanabilmesi için ömür boyu dikkat etmeye devam etmeniz gerekir. Bu süreçte bir diyetisyen ile çalışmanız sağlığınız açısından iyi bir karar olacaktır. Küçülen mideniz size az miktarlarda yeme imkanı sunacağı için seçimlerinizi dengeli bir şekilde yapmanız gerekir. Ayrıca obezite ameliyatı geçiren hastaların ömür boyu yemek ile birlikte su içmemesi gerektiği de bilinen bir durumdur. Küçülen mideniz ile besin ögelerinin emilimlerinde sorunlar yaşayabileceğiniz için ömür boyu bazı vitamin takviyeleri kullanmanız gerekir. Takviyeler ile ilgili olarak doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyattan hemen sonrasında olmasa da doktorunuzun onay verdiği zamandan itibaren hayatınıza bir fiziksel aktivite yöntemi eklediğinizden emin olun. Fiziksel aktivite hem iyileşme sürecini hızlandıracak hem de ağırlık yönetiminde size fayda sağlayacaktır.

 

Sleeve Gastrektomi Fiyatları Nedir?

Sleeve gastrektomi ameliyatı fiyatları doktorunuz, sağlık kuruluşunuzun size sağladıkları, genel sağlık durumunuz veya beklentilerinize göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle geniş bir aralığa sahiptir. Sigortanızın sleeve gastrektomi ameliyatını kapsayıp kapsamadığını veya ne kadarını kapsadığını öğrenmek için sağlık kuruluşunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde