Home Icon
Arrow
Arrow
Pandemi Sürecinde Beslenme

Pandemi Sürecinde Beslenme

Tüm dünyada hızla yayılan korona virüse karşı mücadelede en güçlü silahımız bağışıklık sistemimiz. Yayınlanan çalışmalar virüsün bulaşmasını etkileyen veya tedavi eden herhangi bir besinin olmadığın vurgulasa da yeterli ve dengeli beslenmek, fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle günlük beslenmemizde protein, lif, vitamin(A,B6, C ve E vitaminleri), mineral(çinko, selenyum, demir) ve antioksidanlardan zengin kaynaklara yer vermeliyiz.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalı?

*Yeterli ve dengeli beslenin; Ana öğünlerinizde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kuru baklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) gelmesi önerilmektedir.

*Mevsimine uygun ve dayanıklı sebze-meyvelerden günde 5-7 porsiyon olacak şekilde tüketin. 

*Bitkisel protein ve lif yönünden zengin, oldukça dayanıklı olan kuru baklagilleri (mercimek, fasulye, nohut vb) haftada 2 defa tüketin.

*Öğün atlamayın;  Özellikle kahvaltı öğününe örnek kalite protein olan yumurtayı mutlak ekleyin. Gün içerisindeki bir öğününüze et, tavuk, balık (haftada 2 gün) veya etli sebze yemekleri ekleyin.

*Bal, propolis gibi arı ürünlerini kullanmak bağışıklığı güçlendirir. Günde 1 tatlı kaşığında sınırlandırın.

*Su tüketin; Günlük su tüketiminizi ortalama 1.5-2 lt’nin (Kilogram başına 30 ml) altında olmayacak şekilde tüketin.

*Çinko ve magnezyum gibi minerallerin ana kaynaklarından olan kuruyemişleri günde 1 avuç olacak şekilde sınırlandırarak mutlaka tüketin.

*Probiyotikler, güçlü bir bağışıklık sistemi uyarıcısıdır. Günlük beslenmenize doğal probiyotik kaynaklardan olan süt, yoğurt, kefir ekleyin.

*Bu süreçte kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünler, işlenmiş et ürünleri, aşırı tuz içeren hazır soslar, cips, patlamış mısır ve tuzlu kurabiyeler gibi besinlerin tüketimini sınırlandırınız.

*İdeal kilonuzu koruyun; Düşük kalorili kısıtlayıcı diyetler ve detoks programları bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bu süreçte agresif diyet yöntemleri kullanmadan,  profesyonel destek alarak ideal kilo aralığına bağışıklık sistemini güçlendirerek gelebilmek mümkün.
 
* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
pandemi
beslenme
virüs
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
03 Ocak 2024
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!