Home Icon
Arrow
Skolyoz

Skolyoz

Skolyoz (omurga eğriliği) ön arka planda omurganın S ya da C şeklinde ve beraberinde dönüklük olmasıdır.
skolyoz

Skolyoz Nedir?

İnsan anatomisinde gövdeye yandan bakıldığında bazı eğrilikler bulunur. Örneğin sırtta dışa, boyunda ve bele içe doğru kavis mevcuttur. Ama ön-arka düzlemden bakıldığında omurga dümdüzdür ve herhangi bir dönüklük yoktur. Skolyoz (omurga eğriliği) ön arka planda omurganın S ya da C şeklinde ve beraberinde dönüklük olmasıdır. Skolyozlu hastalarda bu olağan dışı eğrilik nedeniyle omuz asimetrisi, kaburga kamburluğu, gövde kayması, bel kavsi asimetrisi görülebilir.

Skolyoz Nedenleri Nedir?

Skolyozun birçok nedeni olabilir. Konjenital dediğimiz skolyoz türü doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Çocuk ana rahmindeyken omurgaların anormal oluşması veya birleşik kalması sonucu skolyoz oluşabilir. Nöromusküler olgular kas hastalıkları ya da serebral palsi gibi sinirsel hastalıklara bağlı olabilir. En sık görülen nedeni idiyopatik yani nedeni belli olmayan tiptir. Daha çok ergenlik çağında ortaya çıkar ve erken müdahale edilmezse görüntü bozukluğunun yanı sına kalp ve solunum sisteminde de hasarlara yol açar. Genetik ve çevresel nedenler suçlanır.

Skolyoz Tanısı Nedir?

Skolyozun tanısı için öne eğilme testi kullanılır. Bu testte şüphe duyulan çocuğun, dizlerini kırmadan öne doğru eğilirken ellerini kavuşturup dizlerinin arasında tutması istenir. Bu sırada hastanın tam arkasında durularak omurga ve sırtta bir asimetri olup olmadığı kontrol edilir. Eğer asimetri varsa skolyoz olduğu düşünülür. 

Skolyoz Belirtileri Nedir?

  • Sırtta tüylenme artışı, renk değişimleri ve gamzeler
  • Denge problemleri
  • Öne eğilmede sırt çıkıntıları oluşması
  • Omuz hizasının birbirine eşit olmaması
  • Bel ya da kalçalarda yan duruş

Skolyoz Tedavisi Nedir?

0 ila 25 derece arası olan skolyozlarda, hasta ergenlik dönemi gibi hastalığın ilerleme potansiyelinin arttığı bir dönemde özellikle takip edilir. 35 dereceye kadar olan skolyozlarda korse tedavisi yapılabilir. Korse, başlangıçta günde 23 saat takılır ve skolyozun başladığı yaşa göre uzun süre kullanmak gerekebilir. Ancak skolyozun korseye rağmen yalnızca yüzde 60’lık bir ilerleme potansiyeli vardır. 

Skolyoz Cerrahisi Nedir?

Skolyozu olanlarda omurga eğimi 40 derecelik bir açıdan fazla ise cerrahi müdahale yapılabilir. Cerrahi tedavi omurlara yerleştirilen vidalar ve bunları birleştiren çubuklarla yapılır. Zamanında ve uygun hasta seçimiyle yapılan cerrahi uygulama sonucu hastaların omurgaları dümdüz olmakla beraber, herhangi bir estetik problem yaşamaz ve profesyonel anlamda yapılan spor hariç, yaşıtlarının yaptığı her türlü spor faaliyetini yapabilir, ileride evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir.

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Nedir?

Her skolyoz tipinin ameliyat sonrası bakımı farklıdır, en sık görülen idiyopatik tipin ameliyatı sonrasında kendiliğinden emilen estetik dikişlerle yara kapatılır. Ağrı için ilk 2 ya da 3 gün hasta kontrollü ağrı kesme yöntemi uygulanır. Her şey olağan seyrederse ameliyat sonrası ortalama 4. günde hastaneden çıkılabilir. Bir hafta sonra yıkanmaya izin verilir. Genelde ameliyat sonrasında korse kullanmaya gerek yoktur.

Çocuğun Skolyoz Belirtileri Nedir?

Küçük yaşta başlayan skolyoz, fiziksel gelişime bağlı olarak hızlı ilerlerler. Erken teşhiste özellikle anne babalara görev düşüyor. Ebeveynlerin çocuklarının anatomik yapısını sık sık incelemeleri çok önemli. 
  • Çocuğunuzun sırtındaki tüylenme artışı, renk değişimleri ve gamzeler skolyoz belirtisi olabilir. Bu belirtilerle birlikte denge problemleri yaşanıyor ya da çocuğunuz öne eğildiğinde sırt çıkıntıları oluşuyorsa skolyoz olabilir. 
  • Çocuğunuzun omuz hizası birbirine eşit değilse, bel ya da kalçalarda yan bir duruş varsa ve bacaklarda gövdeye göre orantısız bir kısalık bulunuyorsa skolyoz olabilir. 
  • Cilt anormallikleri bile skolyoz belirtisi olabilir.