Çocuk Nörolojisi

Çocuk Nörolojisi, 0-18 yaş arası çocukların beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlık dalıdır.
Çocuk Nörolojisi

Son Güncelleme Tarihi 30.04.2024 16:08:10

Çocuk Nörolojisi, 0-18 yaş arası çocukların beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlık dalıdır. Bu hastalıklar, doğuştan gelen veya sonradan edinilmiş olabilir.

 

Çocuk Nörolojisi Nedir?

Çocuk Nörolojisi, çocuklarda nörolojik sorunları önlemek, azaltmak, tanı koymak, tedavi etmek ve nörolojik sorunlu çocukların daha iyi yaşamasını sağlamak amacıyla multidisipliner olarak çalışan bir bilim dalıdır. Gelişimi süren sinir sistemi, gebelik süresince, doğumda ya da doğumdan sonraki dönemde zarar görebilir. Bunun sonucunda ya da genetik geçişli hastalıklar nedeniyle  serebral palsi (beyin felci), epilepsi, zihinsel gerilik, hareket bozuklukları, otizm, kas hastalıkları, omurilik ve periferik sinir hastalıkları gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir, çocuğun tüm yaşamı ve hatta yaşam süresi etkilenebilir.

Çocuk Nörolojisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Çocuk nörolojisi, çocuklarda görülen çeşitli nörolojik hastalıkları inceleyen bir tıp dalıdır. Bu alanda sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında epilepsi, serebral felç, nöromüsküler hastalıklar, hareket bozuklukları, nörodejeneratif hastalıklar, baş ağrıları, migren, öğrenme güçlükleri, nörolojik gelişim bozuklukları, baş ve boyun tümörleri, sinir sistemi enfeksiyonları gibi çeşitli durumlar yer almaktadır. Bu hastalıklar genellikle çocuk nörologları tarafından değerlendirilir ve tedavi edilir, çocuğun nörolojik sağlığının takibi ve gelişimi de uzmanlar tarafından izlenir.

 

Liv Hospital'de Çocuk Nörolojisi

Liv  Hospital'da prematüre ve riskli bebeklerin nörolojik takibi, havale, gelişim bozuklukları, bayılma, yürüme ve davranış bozuklukları, beyin travmaları, baş ağrısı, epilepsi, otizm, kas ve sinir yaralanmaları, felç gibi pek çok nörolojik hastalığın tanı ve tedavisi ile ilgilenilmektedir. Bebeklik ve bütün çocukluk dönemlerindeki hastalarda çağdaş standartlarda EEG kaydı yapılabilmekte ve çocuk nörolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmektedir. Ayrıca her yaştaki çocuğa beyin tomografisi ve MR çekilebilmektedir. Çocuk organizması bir bütündür, diğer sistem ve organlara ait hastalıklar da çocuğun sinir sisteminin gelişimini ve işlevlerini etkileyebilir. Çocukta acil nörolojik sorunlar da ender değildir; koma, felç, ateşli ateşsiz nöbet çocuklarda en sık rastlanılan nörolojik acillerdir. Bu acil nörolojik sorunlar kalıcı hasarlar doğurabilir, hatta hayat kaybına yol açabilir.