Home Icon
Arrow
Arrow
Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Doctor Image
Liv Hospital Vadistanbul
Uzm. Dr. Hilal Kızıldağ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Calender Icon
15 Ocak 2024
İçindekiler
 • Kawasaki Hastalığı Nedir?
 • Kawasaki Hastalığının Belirtileri
 • Kawasaki Hastalığının Nedenleri
 • Kawasaki Hastalığının Tedavisi
 • Kawasaki Hastalığının Potansiyel Komplikasyonları
 • Kawasaki Hastalığının Tanısı ve Teşhisi
 • Kawasaki Hastalığı ve Kalp Sağlığı
 • Kalp Sorunlarına Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
 • Sıkça Sorulan Sorular


 • Kawasaki hastalığı, genelde çocukluk çağında ve nadir olarak görülen rahatsızlıklardan biridir. Erken teşhisin önemli olduğu hastalığın anlaşılması ve etkin tedavi yollarının tercih edilmesi önemlidir. Peki, ayrıntılarıyla kawasaki hastalığı nedir?

  Kawasaki Hastalığı Nedir?

  Kawasaki hastalığı, Japon çocuk hastalıkları uzmanı olan Doktor Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanmıştır. Kawasaki hastalığı, başta koroner atardamarlarda ve orta boy vücut damarlarında genişlemeye neden olan bir durumdur. Ayrıca damar çeperinde enfeksiyon olarak da bilinen vaskülit sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Genel olarak 5 yaşın altında görülen ve erkek çocuklarda daha sık rastlanan bir durumdur. 

  Kawasaki Hastalığının Belirtileri

  Kawasaki hastalığı belirtileri genelde 3 aşamalı şekilde ilerler. İlk dönemin temel belirtisi yüksek ateştir. Bilhassa ilk 3 gün 39 derecenin üzerinde seyreden ateş şikayetinde dikkatli olmak ve tıbbi destek almak gerekir. Ateşle birlikte hastalığın ilk dönem şikayetleri aşağıdaki gibidir:

  • Ayak ve ellerde şişlik, kızarıklık
  • Büyüyen lenf bezleri.
  • Kızarık gözler.
  • Normale göre şiş ve kızarık bir dil.
  • Dudaklarda ağız ve boğaz bölgesinde kızarıklık ve tahriş 
  • Bacak, kasık ve gövde de hem soyulma hem de kızarıklık görülmesi hastalığın temel göstergeleri arasındadır.

  Kawasaki rahatsızlığından etkilenen çocuklarda ilk 3-5 gün arasında mevcut sorunları görmek olasıdır. İkinci dönem belirtilerinde hem el hem de ayak bölgesinde parmak ucu soyulmaları görülebilir. Ek olarak eklemlerde ağrı ve şişlik şikâyeti sıklıkla yaşanır. Çocukta karın, baş ağrısı, ishal ve kusma gibi ciddi semptomlar ortaya çıkar.

  Kawasaki Hastalığının Nedenleri

  Yapılan istatistikler doğrusunda kawasaki hastalığının nedenleri hala net olarak tespit edilememiştir. Bununla birlikte hastalığa genetik olarak yatkın olmanın tetikleyici olduğu düşüncesi yaygındır. Aynı zamanda enfeksiyon maruziyeti hastalığın ortaya çıkışıyla ilişkilendirilir. 

  Bakteri ve virüsler kan damarlarında enfeksiyona yol açarak kawasaki hastalığına zemin hazırlayabilir. Farklı etkenlerle bağlantısı üzerinde durursa da günümüzde kawasaki hastalığı önlenebilir bir rahatsızlık olarak tanımlanmaz. Ayrıca sık görülmemekle birlikte hastalığın tekrarladığı vakalar da mevcuttur.

  Kawasaki Hastalığının Tedavisi

  Kawasaki hastalığı tedavisi gerekli olan önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle erken teşhisin ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması oldukça önemlidir. Tedavi uygulaması çocuktaki semptomların incelenmesi ve tanı konulmasıyla birlikte başlar. Bu bulgulara ek olarak bazı testler yardımıyla hastalık teşhis edilebilir ancak tek başına belirleyici bir testten söz edilemez. 

  Bazı durumlarda semptomlar kendiliğinden iyileşebilir. Ancak hızlı ilerleyen rahatsızlıklarda kalp sorunları ortaya çıkması olasıdır. Bu nedenle hastalıkta mutlaka tedavi yoluna başvurulmalı ve hekim kontrolünde takip gerçekleştirilmelidir. Hastanın değerlerini ve iyileşme sürecini görmek amacıyla genelde sağlık merkezinde tedavi öngörülür. Olası kalp rahatsızlıklarına karşın temkinli hareket etmek açısından da bu tedavi yolu tercih edilebilir. 

  İntravenöz İmmunoglobulin Tedavisi

  Bütün hastalık süreci kişiye özgüdür ve belirtilerle birlikte müdahale yöntemleri de değişiklik gösterir. Hekim önerisi doğrultusunda hareket etmek önemlidir. İntravenöz İmmunoglobulin, kawasaki rahatsızlığının tedavisinde sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biridir.  Hastalığın belirtilerinin şiddetli olması durumunda ve enfeksiyonun ortadan kalkmasına destek olmak için önemli bir yardımcıdır.

  Yüksek dozda antikor olarak da bilinen bu uygulamanın yanı sıra çeşitli ek ilaçlar da kullanılabilir. Herhangi bir sebepten dolayı intravenöz immunglobulin tedavisine yanıt alınamazsa alternatif yöntemlere geçiş yapılır. Enfeksiyonun ortadan kaldırılamadığı durumlarda uygulanan kortizon tedavisi bunlardan biridir. 

  Kawasaki Hastalığının Tedavisinde İlaç Kullanımı

  Kalp damarları ve genişleme faktörü sürekli olarak takip edilir. Damarlarda pıhtı oluşma ihtimaline karşılık çeşitli ilaçlar kullanılır ve risk sona erdiğinde, ilaç kullanımı sonlandırılır. Pek çok tedavi türünde olduğu gibi bu tedavi yöntemlerinde de çeşitli yan etkiler görülebilir. Dolayısıyla yalnızca gerekli olduğu durumlarda doktor onayıyla tercih edilir. Ayrıca kawasaki hastalığı tedavisi gören çocukların standart olarak uygulanan çocukluk aşıları hekim kontrolüyle ertelenebilir.

  Kawasaki Hastalığının Potansiyel Komplikasyonları

  Kawasaki hastalığı herhangi bir belirti vermeden ilerleyebilir ve komplikasyona sebep olmadan iyileşebilir. Ancak ciddi sağlık sorunlarına neden olması da ihtimal dahilindedir. Mutlaka tanı ve tedavi konusunda hekim desteğine başvurmak gerekir. ‘Kawasaki hastalığı neden olur?’ sorusunu yanıtladıktan sonra potansiyel komplikasyonlar üzerinde duralım. 

  Ateş düşürücüler kullanılmasına rağmen birkaç gün içinde düşmeyen ateş ve vücutta çeşitli kızarıklarla kendini belli eden hastalık, ilerleyen vakalarda genellikle kalp ve damar komplikasyonlara yol açabilir. Damar içlerinde iltihaplanma ve kalp ritminin bozulması gibi sorunlara rastlanabilir. Koroner arterlerde görülen anevrizma, hastalığın önemli komplikasyonları arasındadır.