liv sağlık köşesi

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu (PKOS), düzensiz adet görme, sivilce gibi cilt problemleri, beklenmeyen yerlerde kıllanma veya saç dökülmesi gibi problemlere sebep olabilen ve oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda %5 ila %10 arasında görülmektedir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda aşırı kilo ve obezite görülme sıklığı da oldukça fazladır.


 

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

PKOS’ ta yumurtalıklar normal çalışmaz ve erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronun normalden fazla üretilmesi söz konusudur. Normalde kadınlarda az bir miktar testosteron bulunur fakat PKOS’ ta bu miktar daha fazladır. 
Yaklaşık ayda bir yumurtalıklar "folikül" adı verilen bir yapı oluşturur. Folikül büyüdükçe hormon üretir. Daha sonra folikül çatlayarak içindeki yumurta bırakılır. Buna "yumurtlama" denir. Ancak PKOS'lu kişilerde yumurtalık, büyük bir folikül yerine çok sayıda küçük folikül oluşturur. Hormon seviyeleri dengesiz olabilir ve normalde yaklaşık ayda bir defa olması gereken yumurtlamanın düzeni kaybolur.
 

Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu olan kadınlarda görülme ihtimali olan belirtiler şunlardır:
  • Akne problemleri
  • Adet düzensizliği
  • Kıllanma artışı (yüz, çene altı, meme çevresi, göbek altı)
  • Saç dökülmesi
  • Obezite veya aşırı kilo alımı
  • Gebe kalmada gecikme ve problemler
Ayrıca polikistik over sendromu şeker hastalığı, yüksek kolesterol, depresyon, anksiyete, beslenme problemleri, uyku apnesi, seksüel isteksizlik gibi sağlık problemleri riskini de arttırmaktadır.
 

Pkos Hastasıyım, Ne Yapmalıyım?

Fazla kilo veya obeziteniz varsa, kilo vermek belirtilerinizin çoğunu iyileştirebilir. Vücut ağırlığınızın sadece yüzde 5'ini kaybetmek semptomların gerilemesinde oldukça yardımcı olabilir. Eşlik eden hastalıklar, riskler, semptomlar ve varsa gebelik beklentinize göre belirlenecek tedavi yöntemleri bulunmaktadır ve uygun tedavinin düzenlenmesi için profesyonel yardım almanız gereklidir.
PKOS'lu çoğu kadın gebe kalabilir, ancak normal kiloda olanlar için gebelik genellikle daha kolaydır. Fazla kiloluysanız, kilo vermek yumurtlamanızı ve adetlerinizi daha düzenli hale getirmenize ve hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Kilo vermenize rağmen adetleriniz hala düzensizse, yumurtlamanın düzenlenmesine yardımcı olacak ve gebelik şansınızı artıracak tedaviler verilebilir.
PKOS ile normal bir hayat yaşamak mümkündür ancak tedavi için bir kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvurmak ve takipleri aksatmamak önemlidir. Tedaviler şikayetlerinizi azaltacak ve sizi diğer hastalıklardan koruyacaktır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde