liv sağlık köşesi

Kabak Detoksu

Oluşturma Tarihi: 04.04.2024 10:24

Kabak Diyeti

Kabak detoksu diğer adıyla kabak diyeti hızlı kilo vermek isteyen kişilerin uyguladığı ve son zamanlarda popüler hale gelen bir diyet yöntemidir. Kabak, içeriğinde bulunan birçok besin maddesi açısından zengin olduğundan yalnızca kilo vermeye değil aynı zamanda sağlıklı bir vücut için de faydalıdır. Yazının devamında ‘‘Kabak detoksu nasıl yapılır?’’ sorusunun cevapları ve diyette kullanılan kabak tarifleri hakkında kapsamlı bilgileri bulabilirsiniz.

Kabak Diyeti Nedir?

Kabak diyeti belirli bir süre boyunca kabağın ağırlıklı olarak kullanıldığı diyet yöntemidir. Kabak zengin lif içeriği, düşük kalorisi ve düşük şeker oranıyla detoks yapmak için uygun bir seçenek olarak kabul edilebilir. Kabak ayrıca iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. B6 vitamini kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve bu da, diyet sırasında ani kan şekeri düşüklüğünün kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Kabağın Besin Değerleri

Kabak, kilo vermeye yardımcı olabilecek kalorisi düşük ve lif oranı yüksek bir besin kaynağıdır. Kabak ayrıca A vitamini, C vitamini, protein ve potasyum gibi önemli besin maddelerini barındırır. Kabak bu özellikleri sayesinde hızlı kilo verme sürecine etkin bir katkı sağlayabilir. Ortalama olarak 1 porsiyon (223 gram) kabağın besin değerleri aşağıdaki gibidir:

 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gram
 • Karbonhidrat: 3 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Lif: 1 gram
 • Kalori: 17
 • A Vitamini: BRD’nin (Beslenme Referans Değeri) %40'ı
 • Manganez: BRD’nin %16'sı
 • C Vitamini: BRD’nin %14'ü
 • Potasyum: BRD’nin %13'ü
 • Magnezyum: BRD’nin %10'u
 • K Vitamini: BRD’nin %9'u
 • Folat: BRD’nin %8'i
 • Bakır: BRD’nin %8'i
 • Fosfor: BRD’nin %7'si
 • B6 Vitamini:BRD’nin %7'si
 • B1 vitamini: BRD’nin %5'i

Kabağın özellikle yüksek A vitamini oranı kilo verme sürecinde vücudun bağışıklık sisteminin korunmasına da yardımcı olabilir. Kabağın besin değerleri sebzenin miktarı, çiğ veya pişmiş olup olmamasına göre değişebilir.

Kabak Detoksu

Kabak Detoksu Tarifi

Kabak detoksu ile 3 günde 3 kilo vermek isteyen kişiler genellikle kabağı öğle ve akşam gibi öğünlerde ana besin maddesi olarak tüketir. Detoks sırasında uygulanabilecek kabak detoksu tarifi önerilerinden bazıları ise şunlardır:

 • Kahvaltı: Kabağı kahvaltıya dahil etmek için kabaklı omlet yapılabilir. Bunun için kabakları rendeleyip tavada az miktar yağ ile sote edebilirsiniz. Üzerine çırpılmış yumurta ekleyip isteğe göre kaşar peyniri ve tuz katabilirsiniz.
 • Öğle Yemeği: Öğle yemeğinde 1 kâse kabak çorbası tüketerek detoksa devam edebilirsiniz. Çorbayı hazırlamak için bir tencerede soğan ve sarımsak az miktarda zeytinyağı ile kavrulur. Ardından küp küp doğranmış kabaklar tencereye atılır. Üzerine sıcak su eklenerek kaynatılır. Pişen kabaklar blenderdan geçirilir. Az miktarda un ve tereyağ kavrularak çorbaya kıvam verilir.
 • Ara Öğün: Detoksu uygularken öğle yemeği ile akşam yemeği saatleri arasında tercihe bağlı olarak ara öğün tüketilebilir. Ara öğünde ise kabak smoothie tercih edilebilir. Smoothie yapmak için soyulmuş kabaklar blendırdan geçirilir ve içerisine badem sütü, muz, yaban mersini gibi besinler ilave edilebilir.
 • Akşam Yemeği: Günün son öğününü kabağı karnabahar, brokoli gibi diğer sebzelerle birlikte fırınlayıp üzerine nane, kekik gibi baharatlar ve yoğurt ekleyerek tamamlayabilirsiniz.

Belirtilen tarifler kabak detoksu yapanlar tarafından tercih edilebilecek yalnızca birkaç örnektir. Diyetisten desteği alarak kişiye özel planlamalarla kabağı farklı tariflerle de tüketebilirsiniz.

Kabak Diyetinde Kabızlık Olur mu?

Kabak detoksu kabağın lif içeriği ve yüksek su oranı sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olup kabızlığa engel olabilir. Kabak vücutta çözünen ve çözünmeyen lifler içerir. Çözünen lifler bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterileri çoğaltırken çözünmeyen lifler ise dışkıya hacim katarak sindirilmiş yiyeceklerin bağırsaklardan daha kolay geçmesine katkı sağlayabilir. Kabak kabızlık riskini azaltmasının yanında çeşitli bağırsak bozukluğu belirtilerinin de iyileşme sürecine katkı sağlayabilir.

Diyabet Hastaları Kabak Diyeti Yapabilir mi?

Kabak diyeti yüksek kan şekeri seviyelerinin kontrol altına alınmasına fayda sağlayabilir. Tip 2 diyabet hastalarının kabak detoksu gibi düşük karbonhidrat ve düşük şekerli bir diyet planı uygulamaları yüksek kan şekeri ve insülin değerlerinin düşürülmesine önemli oranda katkıda bulanabilir. Kabak diyeti gibi lifli bir diyet programı kan şekerinin düzenlenmesine ve ani kan şekeri düşmesinin önüne geçebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, diyabet hastalarının herhangi bir diyete başlamadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekir.

Kabak Detoksu Faydaları

Kabak Detoksu ile Kilo Verilir mi?

Belirli bir beslenme programı ve sürede kabak detoksu ile kilo vermek mümkün olabilir. Kabak lif yoğunluğu ve yüksek su miktarı bakımından iyi bir sebzedir. Kabak diyeti sırasında açlık azalabilir ve uzun süre tokluk hissi oluşabilir. Yapılan araştırmalar sebze veya meyveyle uygulanan diyetlerin kilo alımını yavaşlatıp hızlı kilo sürecine katkı sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Çalışmalarda ayrıca kabak gibi nişasta barındırmayan yeşil-sarı renkli sebzelerin kilo vermeyi kolaylaştırabileceğini de belirtilmiştir. Ancak herhangi bir diyet programında olabileceği gibi kabak detoksu da uzun vadede kalıcı çözümler sağlamayabilir.

Kabak Detoksu Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kabak detoksu fit bir görünüm elde etmenin yanında vücudunun temizlenmesini isteyen kişiler tarafından da iyi bir seçenek olabilir. Bağırsak detoksu olarak da yapılabilecek bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken bazı faktörlerde bulunur. Bunlardan bazıları şu şekilde belirtilebilir:

 • Organik ve taze kabakları tercih etmek.
 • Diyet sırasında bol su tüketmeye dikkat etmek.
 • Karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak.
 • Protein alımına özen göstermek.
 • Diyet süresini belirli bir süreyle sınırlamak.
 • Detoks sonrası normal beslenmeye geçerken sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek.

Yukarıda bahsedilen maddelerin dışında kabak detoksunu uygularken mümkünse bir beslenme uzmanı kontrolünde yapmak faydalı olabilir.

Kabak Detoks Çorbası

Sıkça Sorulan Sorular

Kabak detoksu yapmak isteyen kişilerin diğer merak ettiği bazı sorular ve yanıtları aşağıdakiler gibidir.

Kabak Detoksu Yapanlar Ne Kadar Kilo Verebilir?

Kabak detoksuyla kısa vadede kilo vermek mümkün olabilir. Kabak diyetinde vücuttaki ödem hızlı bir şekilde atılırken yağ oranında bir azalma olmaz. Fakat kabağın düşük kalorisi sebebiyle günlük alınan kalori miktarının düşmesine bağlı olarak vücuttaki enerji ihtiyacının yağlardan sağlanması sonucu yağ oranında azalma görülebilir. Bu yöntemle ne kadar kilo verileceği vücuttaki su oranının fazlalığı veya programın düzenli uygulanıp uygulanmadığı gibi bazı parametrelere bağlı olarak değişebilir.

Kabak Detoksunu Kimler Yapamaz?

Kabak detoksu genellikle güvenli bir yöntem olarak kabul edilse de belirli sağlık koşulları ve özel durumları olan kişilere önerilmez. Bunlar arasında hamile-emziren kadınlar, kronik hastalığı olanlar, yeme bozukluğu problemi olan kişiler, çocuklar veya kabağa karşı alerjisi bulunanlar yer alabilir.

Kabak ile Neler Yapılır?

Kabak detoksu yapmak isteyen kişiler sıklıkla ‘‘Kabak ile neler yapılır?’’ sorusunun cevabını merak edebilir. Kabak detoksu sırasında kabakla çorba, fırın yemeği, salata, smoothie, ezme yapabilir veya suyunu içebilirsiniz.

Kabak Detoksunda Neler Tüketilir, Neler Tüketilmez?

Kabak detoksu sırasında taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, soya, limon ve bol su tüketilebilir. Diyetin etkisini azaltıcı olabilecek ve aynı zamanda sağlığa da zarar olan alkollü, kafeinli, asitli içecekler ile unlu, şekerli, yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde